W bibliotece i w muzeum...

  W bibliotece i w muzeum...

  RENATA KUDEŁ

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jak procentuje ubiegłoroczna wizyta ambasadora Chin we Włocławku? Można się będzie o tym przekonać już wkrótce.
  W ubiegłym roku Zhou Lihua ambasador ChRL, podczas wizyty we Włocławku, przekazał kilkadziesiąt książek do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wizycie towarzyszyła wówczas wystawa fotografii w Galerii Sztuki Współczesnej. Pokłosiem tamtej wizyty są kolejne

  dary dla biblioteki

  oraz sprzyjający dla tej części świata klimat we włocławskich placówkach kulturanych.

  Oto bowiem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zapowiada nową wystawę pt.
  "Barwy Orientu. Strój ludowy w Chinach", która będzie otwarta w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej. - Zaprezentujemy stroje odświętne, noszone dzisiaj przez różne narodowości, zamieszkujące ten ogromny kraj - mówi Agnieszka Kowalewska, dyrektor muzeum. Ekspozycja ukaże bogactwo fasonów, tkanin, barw i elementów zdobniczych dziewiętnastu nacji, m.in. ludów północy Mongołów, Koreańczyków, i innych, zamieszkujących prowincję Yunnan u stóp Himalajów w południowej części Chin.

  Uzupełnieniem ekspozycji będą makatki, torby a także malowidła na zwojach ze zbiorów Muzeum Etnograficzno-Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie. Otwarcie wystawy zaplanowano na 11 kwietnia. To jednak nie ostatni orientalny akcent w tym miesiącu. Podczas zaplanowanych na 20-22 kwietnia Światowych Dni Książki, organizowanych przez włocławską bibliotekę, otwarta zostanie wystawa pn. "Spotkanie z kulturą i literaturą chińską". Przygotowano ją

  wspólnie z ambasadą

  Chińskiej Republiki Ludowej. Uczestnicy "Dni..." będą mogli także wziąć udział w prezentacji multimedialnej pt. "Współczesne biblioteki chińskie", w wykonaniu Elżbiety Stefańczyk z Biblioteki Narodowej w Warszawie.

  W orientalnym klimacie (choć nie chińskim tym razem) utrzymana będzie zapowiadana przez MBP wizyta młodego wietnamskiego poety Lam Quang My, który w filii przy ul. Kaliskiej spotka się z Czytelnikami i młodymi twórcami.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo