Koncert Symfoniczny

  Koncert Symfoniczny

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk

  Dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk

  Piątkowy wieczór w Filharmonii Pomorskiej wypełnią dzieła jednego kompozytora - Johannesa Brahmsa.
  Dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk

  Dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk

  Był on kompozytorem, który zdecydowanie zrezygnował z rewolucyjnych ambicji i nawiązywał do najlepszych tradycji przeszłości. Łączył je ze stopniowo przyswajanymi nowszymi zdobyczami sztuki muzycznej. Dla sobie współczesnych był tradycjonalistą, my zaś postrzegamy go jako prekursora neoklasycyzmu.

  W programie zabrzmi Koncert skrzypcowy D-dur uznawany za jedno z największych arcydzieł muzyki skrzypcowej. Dzieło to zostało zadedykowane Josephowi Joachimowi, słynnemu skrzypkowi, serdecznemu przyjacielowi Brahmsa, u którego kompozytor zasięgał często rady przy opracowywaniu partii solowej.

  Solistką w tym koncercie będzie Barbara Górzyńska. Spośród licznych wyróżnień, jakie zdobywała, wymienić należy III nagrodę Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1972), I nagrodę konkursu w Zagrzebiu (1977), I nagrodę Konkursu Flescha w Londynie (1989).

  Koncert Symfoniczny

  Koncert Symfoniczny


  wyst. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent, Barbara Górzyńska - skrzypce, w programie: Brahms - Koncert skrzypcowy D-dur i II Symfonia D-dur
  pt. 19, bilety: 15-28 zł  Następna pozycja programu to II Symfonia D-dur Brahmsa, nazwaną Pastoralną. Do jej napisania natchnęły tego romantycznego klasyka sielskie wakacje spędzone w uroczej austriackiej miejscowości Pörtschach. W II Symfonii "życie i siła tryskają wszędzie, a przy tym jest w niej głębia uczucia i swojskość".

  Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadzi współpracujący z bydgoskimi muzykami od wielu lat dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk, na co dzień dyrektor filharmoników śląskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo