Będzie skandal?

  Będzie skandal?

  (szym)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ta edycja Akademickich Spotkań Teatralnych będzie wyjątkowa - jeden z festiwalowych spektakli pokazany zostanie w odległych od Torunia o blisko 400 kilometrów Gardzienicach.
  Rok temu teatr tańca pokazał zespół Dada von Bzdulov, teraz także nie zabraknie tego gatunku teatru.

  Rok temu teatr tańca pokazał zespół Dada von Bzdulov, teraz także nie zabraknie tego gatunku teatru. ©Fot. AUTOR

  Akademickie Spotkania Teatralne odbywają się w Toruniu od 1992 roku - Klamra przez te lata dorobiła się statusu jednego z najbardziej interesujących festiwali teatralnych w kraju.

  Chociaż określenie "festiwal" może nie jest najbardziej adekwatne, gdyż na Klamrze nie przyznaje się nagród - jedynym wyróżnieniem są oklaski publiczności.

  Będzie skandal?

  W tym roku Spotkania zapowiadają się bardzo ciekawie. Zobaczyć będzie można krańcowo różne oblicza teatru. Na scenie Od Nowy - i nie tylko - zobaczyć będzie można dziewięć zespołów teatralnych. Najgłośniej będzie na pewno wokół spektaklu teatru Suka Off. To ich spektakl "Clone factory" okrzyknięty został przez urzędników z Łodzi "pornograficznym" i "obscenicznym".
  Spektakle Suki Off to balans na granicy między teatrem a performance, wywołujące tak wielkie emocje również przez to, że artyści opierają się na estetyce kojarzonej z subkulturą fetyszystów. Ich przedstawienie zobaczyć będą mogły wyłącznie osoby pełnoletnie.

  Holocaust i taniec

  Co zobaczymy jeszcze na Klamrze? Jeden z najstarszych polskich teatrów alternatywnych - powstał w 1977 roku - Teatr KTO pokaże zrealizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Teatralnym Badów spektakl "Architekt i Cesarz Asyrii" w reżyserii Piotra Bikonta według tekstu Fernando Arrabali. Kontrowersyjny spektakl "Perechodnik - Bauman" pokaże anarchizująca grupa teatralna Komuna Otwock. To zestawienie wspomnień Perechodnika - otwockiego Żyda, który pracował jako policjant w getcie, gdzie odprowadził na miejsce straceń własnej żony i dziecko oraz filozoficzno - socjologicznej analizy Holocaustu autorstwa Zbigniewa Baumana. Kontrowersyjnie zapowiada się też oparta o teksty Gombrowicza "Synczyzna", którą pokaże Teatr Węgajty.

  Gombrowicz jest też inspiracją dla spektaklu Teatru Tańca z Lublina - "PlepleJAdy". Teatr tańca pokaże też Teatr Okazjonalny z Sopotu i działający wraz z nimi w ramach sopockiej sceny Off de Bicz Marek Brand, a także Teatr Prób z Wągrowca.

  Do Gardzienic!

  Wydarzeniem w całej historii Klamry będzie... wyprawa do siedziby Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Właśnie tam, w magicznym dla świata teatru miejscu pod Lublinem, zobaczyć będzie można dwa spektakle - "Metamorfozy albo Złoty Osioł" oraz "Elektrę" - obydwa wyreżyserowane przez Włodzimierza Staniewskiego.
  W trakcie Klamry nie zabraknie też spotkań z aktorami, reżyserami. Jednym ze specjalnych gości festiwalu będzie Grzegorz Jarzyna - jedna z największych postaci współczesnego polskiego teatru.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo