Książki czekają na druk...

  Książki czekają na druk...

  (szym)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Co roku z miejskiej kasy wspieranych jest kilkanaście osób, zajmujących się działalnością artystyczną. Sprawdziliśmy, jak wykorzystali pomoc.
  Większość artystów, którzy korzystali z miejskiego mecenatu w 2005 roku, zdążyła już przedstawić wydziałowi kultury toruńskiego magistratu wyniki swych prac.

  Książki czekają na druk...

  Krzysztof Ćwikliński zebrał już i opracował antologię wierszy dla dzieci o toruńskiej tematyce "Toruń Dzieciom" - materiały są praktycznie gotowe do druku, ustalane są kwestie praw autorskich i trwa poszukiwanie wydawcy.
  Z wydawcami rozmawia też już Wojciech Giedrys, który spożytkował stypendium na przygotowanie do druku książki "Poeci gadają" - składającej się z rozmów z toruńskimi prozaikami i poetami. Pracę o związkach Zbigniewa Herberta z Toruniem zakończył też Cezary Dobies. Autor nie kryje, że w dostaniu do wielu archiwów pomogło mu to, że mógł przedstawić dokumenty o otrzymywaniu stypendium od miasta. Michał Kokot, któremu miasto sfinansowało opracowanie monografii toruńskiej Grupy Fotograficznej Zero - 061, kończy techniczna obróbkę zdjęć. Zasadniczy tekst monografii jest gotowy, całość prac powinna być skończona do marca.

  Gra muzyka

  Przypadki prac literackich i monografii są o wiele łatwiejsze do "rozliczenia" niż na przykład wsparcie rozwoju zdolności muzycznych. Tu jednak też widać postępy toruńskich młodych, uzdolnionych muzyków. Aleksandra Janowska w okresie pobierania stypendium uczestniczyła w obozie muzycznym w Dusznikach Zdroju, organizowanym przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, wzięła też udział w X Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznych w Nowym Sączu - zakończył się on koncertem Oli w ratuszu nowomiejskim. Brała także udział w Konkursie Etiud w Szczecinie, w którym zajęła II miejsce. Stypendium umożliwiło wyjazd na kurs gitarowy Krzysztofowi Rutkowskiemu. Młody muzyk korzystał tez konsultacji wykładowców Akademii Muzycznej w Warszawie oraz kupił niezbędne gitarowe akcesoria. Mateusz Ryczek w ubiegłym roku rozpoczął studia na wrocławskiej Akademii Muzycznej, uczestniczył w koncertach Warszawskiej Jesieni, wziął też udział jako twórca w koncercie współorganizowanym przez Polską Akcję Humanitarną - poświęconym pamięci ofiar z Biesłanu. Magdalena Cynk Mikołajewska zgodnie z programem stypendium skomponowała trzy utwory muzyczne - koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową, sinfoniettę bałtycką na orkiestrę symfoniczną oraz 5 miniatur skrzypcowych. Dwa pierwsze zostały już publicznie wykonane, miniatury zagra inna stypendystka - Anna Maria Staśkiewicz, która wykorzystała stypendium Miasta Torunia na kontynuację studiów w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz przygotowanie repertuaru literatury skrzypcowej do udziału w międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Paulina Niszczak wykorzystała zaś stypendium na dalsze rozwój umiejętności tanecznych - uczestniczyła też w Mistrzostwach Świata.

  Efekty na wystawach

  Miasto wspierało też toruńskich plastyków. Iwona Liegmann przygotowała pracę na wystawę, zatytułowaną "Mummy mami". Alicja Majewska zrealizowała prace rzeźbiarskie i medalierskie, które w styczniu zostały zaprezentowane na wystawie w Galerii Sztuki "Wozownia". Tam tez wkrótce prezentowana będzie ekspozycja, nad która pracuje Marian Stępak.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo