Filmowy hit tygodnia

  Filmowy hit tygodnia

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Filmowy hit tygodnia
  "Duma i uprzedzenie" - wspaniały świat Jane Austen, z całym swoim romantyzmem i emocjami, został przeniesiony na duży ekran. Ten wiernie oddający rzeczywistość powieści i zrealizowany w całości w Wielkiej Brytanii film jest pierwszą od 65 lat kinową wersją powieści.
  Filmowy hit tygodnia
  Klasyczna opowieść o miłości i wynikających z niej nieporozumieniach rozgrywa się w Anglii XIX wieku.

  Romantyczne siostry Bennet

  Pięć sióstr Bennet - Elizabeth, Lizzie (Keira Knightley), Jane (Rosamund Pike), Lydia (Jena Malone), Mary (Talulah Riley), i Kitty (Carey Mulligan) - zostało wychowanych przez matkę (Brenda Blethyn), która za cel postawiła sobie znalezienie im mężów.
  Kiedy bogaty kawaler pan Bingley (Simon Woods) wprowadza się do pobliskiej rezydencji, w rodzinie Bennetów zaczyna wrzeć.
  Wśród londyńskich przyjaciół Bingleya, a także zaprzyjaźnionych z nim młodych oficerów, na pewno nie zabraknie kandydatów do rąk sióstr Bennet. Serce Bingleya szybko zdobywa najstarsza z sióstr, piękna Jane. Lizzie natomiast coraz częściej "wpada" na przystojnego - i na pierwszy rzut oka - bardzo snobistycznego pana Darcy (Matthew Macfadyen). Rozpoczyna się wojna płci.

  Drugi raz w kinie, pięć razy w telewizji

  Klasyczna powieść Jane Austen "Duma i uprzedzenie" była już kilkakrotnie adaptowana na potrzeby telewizji (w latach 1938, 1952, 1967, 1980 i 1995), ale do tej pory zrealizowano tylko jeden film pełnometrażowy - w 1940 roku - w reżyserii Roberta Leonarda z Laurence'm Olivierem i Greer Garson.
  Ozdobą filmu jest Keira Knightley - wschodząca gwiazda młodego pokolenia. Poznaliśmy ją w "Piratach z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły", "Podkręć jak Beckham" "Obłęd" czy komedii romantycznej "To właśnie miłość". Od debiutu w epizodycznej roli pokojówki w "Gwiezdnych wojnach. Mroczne widmo" robi oszałamiajacą karierę.
  Zupełnie nieznany na naszych ekranach jest Matthew Macfadyen, czyli filmowy pan Darcy. Nie jest to jednak nowicjusz, Co więcej, w Anglii ma od trzech lat status gwiazdy dzięki głównej roli w popularnym serialu BBC "Spooks". Grał też w znanym z naszych ekranów filmie wojennym "Enigma".
  Bardziej utytuowani są aktorzy drugiego planu np. Brenda Blethyn (pani Bennet) - zdobywczyni Złotego Globu za rolę w "Sekretach i kłamstwach" Mike'a Ligh'a, Donald Sutherland (pan Bennet) czy Judi Dench (lady Catherine de Bourg), laureatka Oscara za "Zakochanego Szekspira".

  Nagroda za Karola II

  Reżyser Joe Wright jest laureatem nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za nie pokazywany w Polsce miniserial "Charles II: The Power & The Passion". Film o królu Karolu II prócz nagrody za reżyserię zdobył jeszcze dwie inne nagrody Brytyjskiej Akademii.
  Ceniony w Anglii reżyser ma na swoim koncie kilka dramatów, filmów telewizyjnych i filmów krótkometrażowych.

  ***
  Duma i uprzedzenie
  reż. Joe Wright, wyst. Keira Knightley, Matthew Macfadyen, czas: 127 min, Multikino

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo