Szwedzkie wnętrza

  Szwedzkie wnętrza

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nie ma nic dziwnego, że IKEA - największa na świecie firma specjalizująca się w urządzaniu wnętrz - wywodzi się z małej Szwecji. Grunt pod jej sukces przygotowali nie tylko ludzie biznesu, ale przede wszystkim tamtejsi artyści i zwykli Szwedzi.
  Szwecja postrzegana jest na świecie jako kraj dobrego wzornictwa i świetnej ergonomii. Stamtąd wywodzą się znani na świecie projektanci, autorzy wielu znakomitych projektów. Tu dobrze zaprojektowane przedmioty codziennego użytku o prostej, czytelnej formie dzięki przystępnym cenom są dostępne większej liczbie odbiorców.

  Historia ambitnego wzornictwa dla produktów masowych zaczęła się tam w połowie XIX w., gdy pod egidą Szwedzkiego Towarzystwa Rzemiosła i Wzornictwa organizowano wystawy poświęcone najnowszym osiągnięciom, m.in. na polu wzornictwa. Samo towarzystwo zostało powołane, by chronić wyroby rękodzielnicze od zapomnienia w dobie industrializacji.

  W roku 1899 malarz Carll Larsson opublikował w formie albumu zbiór akwarel portretujących życie codzienne w domu artysty. Zamierzał uczynić z niego inspirację do urządzania wnętrz. "Album Ett hem" (W domu) sprzedał się w ogromnej liczbie egzemplarzy. Stał się wzorem meblowania domów dla mieszkańców. Dziś album Larssona można uznać za prekursora katalogów rozdawanych przez koncern IKEA.

  W czasie, gdy Europa była pochłonięta walką na frontach I wojny światowej, Szwedzi pasjonowali się wystawą w galerii sztuki Liljevalchs, której celem było promowanie dobrze zaprojektowanych, tanich przedmiotów użytkowych. Wystawa uświadomiła Skandynawom, że nawet najbardziej skromny dom może być urządzony estetycznie i harmonijnie. Dała ona początek narodowej debacie poświęconej nowoczesnemu szwedzkiemu domowi i stała się ważnym impulsem do rozwinięcia współpracy pomiędzy artystami a przedstawicielami przemysłu.

  W takim otoczeniu narodził się fenomen koncernu IKEA, który odnosi dziś dzięki swojemu wzornictwu sukcesy na całym świecie. Z przykładami jego wyjątkowych produktów - także tych nagradzanych na konkursach - można zapoznać się na wystawie w Czerwonym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej.

  Szwedzkie wzornictwo ikea
  Czerwony Spichrz (ul. Mennica 8),
  sob.-ndz. 12-16,
  bilety: 4-6 zł,
  rodzinny (maks. 5 osób) 8 zł

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo