Duczmal i jej córki

  Duczmal i jej córki

  Maciej Puto

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  I oto mamy kolejny dowód na dziedziczenie muzycznych talentów i fascynacji sztuką. Agnieszka Duczmal, bodaj najsłynniejsza w Polsce dama dzierżąca dyrygencką batutę, zagości ponownie w Bydgoszczy.
       
       
  Słynna założycielka i szef artystyczny, niemniej słynnej Orkiestry Kameralnej Amadeus Polskiego Radia w Poznaniu, poprowadzi tym razem bydgoskich symfoników. Atrakcyjności wieczorowi dodaje fakt, że w koncercie wystąpią córki maestry Duczmal: Anna, również dyrygentka, i Karolina, wiolonczelistka, Jaroszewskie.
       To już kolejne muzykujące pokolenie w rodzinie Agnieszki Duczmal, która sama pochodzi z rodu o silnych muzycznych tradycjach.
  Będąc jeszcze na studiach w poznańskiej PWSM założyła orkiestrę, którą w roku 1977 przekształcono w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji. 11 lat później otrzymała ona przydomek "Amadeus" i pod tą nazwą święci ogromne triumfy na świecie. Artystka była pierwszą kobietą, która dostąpiła zaszczytu poprowadzenia orkiestry w słynnym mediolańskim teatrze La Scala.
       W katalogu najwybitniejszych artystów świata, z którymi Agnieszka Duczmal współpracowała, znajdujemy tej klasy mistrzów, co: Martha Argerich, Mischa Maisky, Igor Ojstrach, Piotr Anderszewski, Gheorghe Zamfir, a także Adam Makowicz i Al Di Meola.
       Pomimo napiętego kalendarium koncertowego udało się jej zagwarantować doskonałą artystyczną edukację swym córkom Annie i Karolinie. Niewątpliwie osiągnięcia matki pomagają im w rozwoju własnej kariery, niemniej już teraz są one prawdziwymi osobowościami wśród artystów młodego pokolenia.
       Anna rozpoczęła edukację muzyczną jako skrzypaczka. Jej talent dyrygencki objawił się zupełnie przypadkowo - podczas próby orkiestry studenckiej Hochschule fMusik und Theater w Hanowerze, gdzie studiowała w klasie skrzypiec Krzysztofa Węgrzyna. Próbę orkiestry prowadził Eiji Oue, który zaproponował ochotnikom spróbowanie przejęcia pałeczki dyrygenckiej. Ten osobliwy konkurs wygrała właśnie Anna, której prof. Oue podarował swoją batutę i zaproponował studia dyrygenckie. W czerwcu 2004 roku ukończyła je z wyróżnieniem prowadząc swój koncert dyplomowy z Orkiestrą NDR w Hanowerze. Obecnie jest asystentką Eiji Oue w NDR Radiophilharmonie.
       Druga z córek Agnieszki Duczmal - Karolina Jaroszewska rozpoczęła karierę solową w wieku 16 lat koncertem z Filharmonią Poznańską. Jest wychowanką jednej z najznakomitszych sław wiolonczelistyki naszych czasów - Zary Nelsovej, na której zaproszenie pojechała do Nowego Jorku, gdzie studiowała w słynnej Juilliard School. W Ameryce zadebiutowała koncertem z Savannah Symphony Orchestra w Georgii. Podczas dzisiejszego koncertu Karolina Jaroszewska zagra partię solową w Canti Amadei, utworze napisanym przez Krzysztofa Meyera dwadzieścia jeden lat temu. Wcześniej melomani wysłuchają Uwertury z muzyki do Snu nocy letniej Felixa Mendelssohna-Bartholdyego. Wykonanie obu tych dzieł poprowadzi Agnieszka Duczmal, która po przerwie batutę przekaże swej córce Annie Jaroszewskiej. Ta zaś dyrygować będzie IV Symfonią B-dur Ludwiga van Beethovena.
       Na środę zaplanowaliśmy koncert kameralny, który wypełni jedno z najbardziej popularnych dzieł doby baroku - Cztery pory roku Antonio Vivaldiego. Ten cykl czterech koncertów skrzypcowych odkrył dla nas ponownie wiek XX, który spopularyzował go w sposób tak szeroki, że tematy zeń zaczerpnięte pojawiają się niemal wszędzie - na antenach radiowych i telewizyjnych w spotach reklamowych i wszędzie, gdzie dyskrecja, szyk i elegancja są niezbędne. Cóż, prawie 300 lat temu była to muzyka rozrywkowa, czy też pop tamtych czasów.Na skrzypcach zagra Piotr Pławner. Ten 31-letni artysta jest laureatem tak prestiżowych konkursów, jak ten imienia Wieniawskiego w Poznaniu, w Bayreuth czy ARD w Monachium. Mistrz skrzypiec gra na instrumencie Guadagnini z 1772 roku, a melomanom zaprezentuje się również jako dyrygent.
       
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo