Apollo z Pienin

  Apollo z Pienin

  (mag)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  W Myślęcinku można poczuć już wakacyjny klimat za sprawą wystawy fotografii uwieczniających wyjątkowe piękno Pienińskiego Parku Narodowego.
  Niepylak apollo jest symbolem Pienin

  Niepylak apollo jest symbolem Pienin ©Tadeusz Pawłowski

       Przepiękny, położony w Pieninach park narodowy jest pierwszym utworzonym w Polsce. Powstał w 1932 roku. Bogactwo roślinności oraz zróżnicowanie mikroklimatyczne i geomorficzne tych gór przyciąga wielu turystów, a także miłośników i badaczy flory i fauny polskiej.
       Grzyby, glony i porosty
       
  Występuje tu około 1200 gatunków grzybów, 1100 gatunków roślin naczyniowych, 470 gatunków porostów i 320 mchów oraz 400 glonów. Wśród nich jest mnóstwo gatunków unikatowych. I tak na przykład mniszek pieniński i pszonak to endemity, występujące tylko i wyłącznie w Pieninach i nigdzie indziej na całym świecie. Park może się też poszczycić reliktami, czyli gatunkami roślin, które przetrwały w tym samym miejscu w niezmienionej formie tysiące lat. Takim reliktem jest na przykład jałowiec sawina.
       Oprócz bogactwa rzadkich roślin Pieniny przyciągają też bogactwem fauny. Samych bezkręgowców można w tych górach spotkać aż 6,5 tysiąca gatunków. Najliczniejsze w tej grupie są owady, spośród których największą sławą cieszy się, będący wręcz symbolem parku, motyl niepylak apollo.
       Z widokiem na Tatry
       
  Zachwyca też niepowtarzalne położenie parku. Słynne stały się spływy tratwami przełomem Dunajca, podczas których turyści mają nie tylko okazję podziwiać otaczającą przyrodę - można nawet ujrzeć czarnego bociana - ale też posłuchać opowieści flisaków.
       Docenić piękno
       
  Celem istnienia parku jest ochrona przyrody możliwa tylko wtedy, kiedy odwiedzający go ludzie uświadomią sobie, jak wielkie bogactwo kryją Pieniny.
       Wystawę w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku można oglądać codziennie, między godziną 10 a 18. Zapewne chętnie obejrzą ją nie tylko uczniowie, dla których wizyta w centrum będzie interesującą lekcją przyrody, ale i osoby, które odwiedziły Pieniny i ożywią w ten sposób wspomnienia z wakacyjnych wędrówek. A kto w parku nie był, na pewno przekona się do wycieczki.
       fotografie z pienin
       Wystawa w myślęcińskim Centrum Edukacji Ekologicznej, czynna do końca maja

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo