Cyfrowa sztuka

  Cyfrowa sztuka

  (mag)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Kadr z filmu "Ryan" w reżyserii Chrisa Lamdretha

  Kadr z filmu "Ryan" w reżyserii Chrisa Lamdretha

  W Biurze Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy można będzie zobaczyć najlepsze animacje cyfrowe ostatnich lat.
  Kadr z filmu "Ryan" w reżyserii Chrisa Lamdretha

  Kadr z filmu "Ryan" w reżyserii Chrisa Lamdretha

       Odwiedzający bydgoską galerię w sobotni wieczór wezmą udział w przeglądzie prac nagrodzonych na jednym z najważniejszych na świecie festiwalu nowych mediów w Linz w Austrii. Ars Electronica to odbywający się już od ćwierć wieku festiwal sztuki, technologii i społeczności elektronicznej. Od 1987 roku podczas tej imprezy przyznawane są też nagrody Prix Ars Electronica, w dziedzinie sztuki elektronicznej i interaktywnej, animacji komputerowej, kultury cyfrowej i muzyki elektronicznej.
       Zestaw Prix Ars Electronica prezentuje najlepsze animacje cyfrowe nagradzane na Ars Electronica w latach 2000 - 2004. W czasie pokazu zaprezentowana zostanie m.in. animacja z 2004 roku zatytułowana "Ryan" w reżyserii Chrisa Landretha (zdjęcie powyżej). Film opisuje życie Ryana Larkina, utalentowanego kanadyjskiego animatora, tworzącego w późnych latach sześćdziesiątych i wczesnych siedemdziesiątych.
       Oprócz tego obrazu będzie można zobaczyć 15 innych produkcji z Wielkej Brytanii, Francji, Japonii, Stanów Zjednoczonych.śród nich, na przykład, "Microcosm" (2004) nakręcony przez Joe Takayama z Anglii, "Pfffirate" (2004) Xaviera Andre i Guillaume a Herenta z Francji (fot. obok), "Polygon Family Epizode" Chirishii Chida (2003) z Japonii, "Gone Nutty" (2003) Carlosa Saldanha z USA, "Tim Toma" (2003) Romaina Segauda i Christela Pougeoise a czy "Les Depossedes" (2000) autorstwa Juliette Marchand z Francji. Każda z animacji trwa kilka minut.
       Pokaz zorganizowany został dzięki współpracy z Ars Electronica Center i Austriackim Forum Kultury w Warszawie.
       Mało u nas znany festiwal Ars Electronica to forum, na którym spotykają się najważniejsze postacie związane z szeroko rozumianą światową cyberkulturą. Wyróżnia go skupienie się na sztuce wykorzystującej nowe technologie, a także nowe, głównie cyfrowe media. Twórcy starają się towarzyszyć technologicznym i cywilizacyjnym przemianom, jakie dokonują się nie tylko w ramach działań artystycznych, ale także w obszarze społecznych praktyk, poszukiwań naukowych i filozoficznych. Udostępniają publiczności wszystko to, co w sztuce nowych mediów najważniejsze, dają możliwość spotkania się z najwybitniejszymi teoretykami, twórcami, naukowcami, myślicielami współczesności.
       animacje cyfrowe
       Prix Ars Electronica Computer Animation; Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Gdańska, sobota, 23.04, godz. 18

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo