Pejzaże i kwiaty

  Pejzaże i kwiaty

  (mag)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zaprezentowane na wystawie rzeźby przedstawiają między innymi sylwetki Indian

  Zaprezentowane na wystawie rzeźby przedstawiają między innymi sylwetki Indian ©Tadeusz Pawłowski

  W Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej WOK przy Starym Rynku można oglądać dzieła artystów-amatorów z Włocławka i okolic.
  Zaprezentowane na wystawie rzeźby przedstawiają między innymi sylwetki Indian

  Zaprezentowane na wystawie rzeźby przedstawiają między innymi sylwetki Indian ©Tadeusz Pawłowski

       
       
  Swoje prace zaprezentowało na wystawie zbiorowej siedemnastu artystów zrzeszonych w restowarzyszeniu Wło-Art. Do stowarzyszenia, które powstało pięć lat temu, należą prócz włocławian, także mieszkańcy pobliskich miejscowości: Rypina, Barcikowa Wielkiego, Lubania, Sinarzewa, Brześcia Kujawskiego i Piotrkowa Kujawskiego.
       Obrazy i rzeźby
       
  Wśród siedemnastki wystawiających swoje dzieła w bydgoskiej galerii są malarze i jeden rzeźbiarz. Rozpiętość wieku jest ogromna. Okazuje się, że tworzą wszyscy - od młodzieży po emerytów.
       Wśród zaprezentowanych obrazów przeważają te namalowane farbami olejnymi, ale są też wykonane w innych technikach - pastelami czy akwarelami.
       Wśród łąk, pól, lasów
       
  Najczęściej na płótnach pojawiają się pejzaże. To typowo polskie, sielskie obrazki, często uwieczniające urokliwe zakątki regionu, z ich lasami, jeziorami, polami i łąkami.
       Tęsknotę za wakacjami wzbudzą zazielenione brzozy, połyskliwe tafle wód, ukwiecone łąki i złociste, falujące łany zbóż. Przyjrzymy się także interesującym zabytkom, wiejskim domkom, miłym zakątkom małych miasteczek czy żeglującym po jeziorach łódkom. Czasem na tle pejzażu pojawia się postać, najczęściej kobieca.
       Innym lubianym przez artystów tematem są kwiaty. Porastające zbocze lub wypełniające bukietem dzban czy wazon przyciągają oko żywymi kolorami. Są wśród nich polne wiązanki, dostojne irysy, białe margerytki czy purpurowe lilie.
       Powiew współczesności
       
  Wśród przeważającej liczby wystawiających swe prace artystów lubujących się w naturalizmie jest także jeden twórca bardziej skłaniający się ku malarstwu współczesnemu. W jego dziełach można odnaleźć ślady zafascynowania i inspiracji kubizmem.
       Prace jedynego obecnego na wystawie rzeźbiarza z kolei przedstawiają ludzkie postacie. Wśród figur znajdujemy niezbyt typowe dla twórców ludowych rzeźby Indian i kobiet.
       Jak widać tematyka prac pokazanych na wystawie jest różnorodna. Mimo iż są to dzieła artystów-amatorów, zapewne wielu zwiedzającym spodobają się, ze względu na pogodną tematykę i obrazki bliskie sercu każdego Polaka. Możliwe, iż będzie można na nich odnaleźć znane i lubiane miejsca z regionu.
       Wystawa to miła odskocznia od zimowej aury.
       Muzeum Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, Stary Rynek 18, Wystawa zbiorowa twórców zrzeszonych w regionalnym Stowarzyszeniu Artystów WŁO-ART. Czynne: pn.-pt., 10-17, sob.-11-14.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo