Górne "c"

  (mag)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W piątek zakończył się 42. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Melomani wysłuchali jedenastu koncertów i choć trwał tylko dwa tygodnie, publiczność nie miała powodów do narzekania.
       - Repertuar tegoroczny był bardzo różnorodny - mówi Maciej Puto, rzecznik prasowy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. - Począwszy od wielkiej symfoniki do bardzo kameralnych recitali, jak ten Jacka Laszczkowskiego i Ramiro Sanjines.
       Z cerkwi i Andów
       
  Było też trochę muzyki religijnej, od Requiem Prawosławnego Zespołu Kameralnego Cerkwi Prawosławnej św.św.
  Cyryla i Metodego we Wrocławiu, do Mszy kreolskiej, w której pobrzmiewała muzyka inspirowana melodiami z Andów. W ramach festiwalu zorganizowano koncert Polska-Francja. - To efekt naszych wieloletnich kontaktów z francuskimi twórcami - wyjaśnia Maciej Puto. Wyjątkowy był koncert barokowych pieśni z czasów kastratów. Choć oczywiście kastratów już nie ma, są artyści, którzy potrafią śpiewać wysokim, sopranowym albo altowym głosem, tak jak kontratenor Artur Stefanowicz. Melomani mogli w tym roku posłuchać nie tylko muzyki europejskiej, ale i z Wschodniej Azji, w wykonaniu TaiPei Philharmonic Orchestra.
       W sali Filharmonii Pomorskiej zasiadali nie tylko bydgoszczanie, ale i melomani z innych miast regionu. Dlatego też niektóre imprezy trzeba było przenosić z niewielkiego foyer do dużej sali koncertowej. I nic dziwnego, wszak na liście festiwalowych wykonawców widniało sporo wielkich nazwisk. Po każdym koncercie nie milkły brawa, a bisy stały się festiwalowym rytuałem.
       Wiemy już, że festiwal będzie miał swoisty ciąg dalszy - na trzeciego grudnia planowany jest koncert, podczas którego będzie można usłyszeć "Mesjasza" Haendla, pod batutą doskonałego dyrygenta i kontratenora Paula Esswooda.
       Już ponad 40 lat
       
  BFM rozpoczął się 10 września, II Symfonią Mahlera "Zmartwychwstanie", w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej i Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zakończenie miało miejsce w piątkowy wieczór, podczas koncertu Carmina burana Carla Orffa. Zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej z towarzyszeniem Chóru Opery Nova oraz Chóru Dziecięcego "Rubinki" z PZSM w Bydgoszczy. Bilety na kończącą festiwal imprezę zostały wyprzedane długo przed terminem. Przed nami 43 BFM, za rok...

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo