Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-pomorskie organizacje, fundacje, stowarzyszenia. Zobacz, jak działają podczas pandemii

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Zdjęcie ilustracyjne. I jak tu normalnie działać podczas pandemii w organizacjach, stowarzyszeniach, zrzeszeniach? Ich rolą jest zbierać wielu ludzi, by działać dla wspólnych celów. Obowiązkowe zachowywanie dystansu i zakaz licznych spotkań utrudnia to. Mimo to organizacje radzą sobie jak mogą.
Zdjęcie ilustracyjne. I jak tu normalnie działać podczas pandemii w organizacjach, stowarzyszeniach, zrzeszeniach? Ich rolą jest zbierać wielu ludzi, by działać dla wspólnych celów. Obowiązkowe zachowywanie dystansu i zakaz licznych spotkań utrudnia to. Mimo to organizacje radzą sobie jak mogą. Karolina Misztal
Pandemia skomplikowała życie także organizacjom, stowarzyszeniom i fundacjom działającym w reżimie sanitarnym w województwie kujawsko-pomorskim. Jedne, ze względu na swój charakter, stają się bardziej „online”, dla innych to niemożliwe.

- Działaliśmy do 15 października. 7 listopada miał odbyć się duży piknik patriotyczno-sportowy - mówi Jan Schwarz, prezes Włocławskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych „Eurointegracja”. - Jednak ze względu na coraz trudniejszą sytuację pandemiczną został on odwołany. Będzie problem z fakturami - ze zwrotem. Zachęcamy wszystkich członków do pozostania w domach. Nasza działalność jest na razie zawieszona.

Wycieczki organizacji turystycznych i spotkania stowarzyszeń odwołane

Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bydgoszczy ostatnie zebrania zorganizował w reżimie w czerwcu i wrześniu. Obecni na ostatnim spotkaniu mogli wysłuchać prelekcji ks. Krzysztofa Tuska na temat „Książęcej biskupiej diecezji Kaszubskiej w Kamieniu”.

Zobacz też wideo: Koronawirus - pojawiły się nowe objawy.

- Najbliższe zebranie powinno się odbyć 14 listopada, ale najprawdopodobniej będzie odwołane. Już wiadomo, że coroczna jesienna wycieczka na Kaszuby połączona z pieczeniem bulw też nie dojdzie do skutku - mówi Tadeusz Frymark, prezes ZKP oddziału w Bydgoszczy.

Dopytujemy pana Tadeusza o działalność stowarzyszeń turystycznych z którymi jest związany jako przewodnik. - Nie działają. Od połowy października nie ma żadnych spotkań ani imprez. Wycieczki są odwołane albo zawieszone. Do tej pory spotykaliśmy się w mniejszych grupach zgodnie z limitami - dodaje Tadeusz Frymark.

Przez koronawirusa projekty przedłużają się i są zawieszane - martwią się beneficjenci

- Na bieżąco uruchamiamy kolejne programy dla osób wykluczonych - zapewnia Bartosz Waszak, dyrektor biura stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania w Inowrocławiu. - Mamy dyżury w tych samych dniach i godzinach jak przed pandemią. Przeszliśmy jedynie na pracę hybrydową - tzn. 2-osobowe grupy zmieniają się co 2 tygodnie w biurze na dyżurach. Preferujemy oczywiście kontakt telefoniczny i e-mailowy, ale nie zamykamy się na spotkania osobiste, pod warunkiem, że wcześniej będą umówione. Mamy jednak sygnały od beneficjentów, że realizacje projektów wydłużają się, muszą zawieszać działania lub przedłużać je. Ale służymy pomocą cały czas, by udało się finalizować działania.

Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu funkcjonuje bez zmian, ale z ograniczeniami. Jest możliwość spotkań do 5 osób - po uprzedniej rezerwacji sali. A pracownicy Zespołu ds. Wspierania Organizacji Pozarządowych UMB będą pracować w większości zdalnie. Przynajmniej 1 osoba - rotacyjnie - będzie na miejscu w biurze.

Przeczytaj również...

Dystans społeczny uderza w autystyków. Dzieci autystyczne potrzebują kontaktów

- Zajmujemy się terapią dla dzieci autystycznych. Gdy wiosną był lockdown zawiesiliśmy działalność. Obecnie pracujemy w reżimie sanitarnym. Mamy środki zabezpieczające dzięki finansom z projektu z PFRON-u - wyjaśnia Ewa Kruszewska, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym „Sezam” w Grudziądzu. - Staramy się, by w salach była minimalna liczba osób - najlepiej 1-1 tj. terapeuta i dziecko. Tam, gdzie się da staramy się realizować terapię online, ale to bardzo trudne.

- Dystans społeczny jest największym problemem dla dzieci autystycznych. One potrzebują społecznych kontaktów. Telefon i komputer niewiele nam dają - mówi prezes „Sezamu”. - Działamy i będziemy, ale musimy się uczyć szukać sposobów na wypadek kolejnych lockdownów.

Bezpłatna Infolinia wsparcia ośrodków pomocy społecznej i organizacji pozarządowych działa od 5 listopada

W czwartek ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia telefoniczna, której zadaniem jest określenie potrzeb wsparcia ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i innych instytucji pomocowych. Jej obsługą zajmą się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

- 800 100 115 - pod tym numerem dzwoniący pracownicy placówek i organizacji pomocowych będą mogli przez całą dobę przekazać wnioski z prośbą o wsparcie ich działań w terenie i pomoc ich podopiecznym. Żołnierz obsługujący infolinię przekaże taką informację koordynatorowi z właściwej brygady, który zajmie się realizacją zadania - tłumaczy płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Z założenia infolinia ma być narzędziem pomocniczym, wykorzystywanym tylko w przypadku całkowitego braku możliwości złożenia wniosku o pomoc inną drogą (przez aplikację „Platforma wsparcia WOT”, jak też w tradycyjnie - za pomocą pisma czy faksu). Dotychczas składane wnioski dotyczyły głównie potrzeb transportu i dystrybucji żywności dla osób potrzebujących, zaopatrzenia w materiały ochronne i płyny do dezynfekcji, zakupów i dostarczania leków, wsparcia personelu, czy też budowy polowych izb przyjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska