MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Na drogi wyjechało więcej aut, a to rodzi większe zagrożenia

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Tuż przed świętami rośnie natężenie ruchu. Pogorszyły się także warunki pogodowe, a w święta może pojawić się śnieg.
Tuż przed świętami rośnie natężenie ruchu. Pogorszyły się także warunki pogodowe, a w święta może pojawić się śnieg. Karolina Misztal
W tym roku na skutek pandemii ruch na drogach naszego regionu był mniejszy niż zwykle, a to przekłada się na mniej wypadków, a także rannych i zabitych. Jednak tuż przed świętami na drogi wyjechało więcej aut, a to rodzi większe zagrożenia.

Zobacz wideo: Nowe przepisy prawa ruchu drogowego. To się zmieni!

Jak informuje nas mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, od początku tego roku do 21 grudnia w 810 wypadkach zginęły 124 osoby, a rany odniosło 855. Odnotowano też 23 tys. 12 kolizji. W tym samym okresie roku ubiegłego w 927 wypadkach śmierć poniosło 209 osób (zatem o 85 więcej), zaś poszkodowanych zostało 961 (o 106 więcej). Było też 27 tys. 920 kolizji.

Niestety we wtorek rano na ul. Nowotoruńskiej w Bydgoszczy doszło do kolejnej tragedii - na skutek zderzenia auta osobowego z ciężarowym zginęła kobieta jadąca "osobówką". Przyczyny wypadku bada policja.

Ruch jest większy

Natężenie ruchu w okresie przedświątecznym rośnie, co oznacza większe ryzyko wszelkich zdarzeń drogowych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podaje, że między 14 a 20 grudnia średni dobowy ruchu był większy niż tydzień temu - osobowy wzrósł o 8 proc., a ciężarowy o 2. Porównując dane do tego samego okresu w ubiegłym roku, w przypadku ruchu pojazdów osobowych odnotowano spadek ruchu o 2 proc., natomiast ciężarowych wzrost o 14.

Te dane rzeczywiście powinny dawać do myślenia. Ruch jest większy, więc każdy kierowca powinien zachowywać się bardzo rozsądnie i to już ruszając z domu do sklepu na zakupy i z powrotem. Niestety przedświąteczny pośpiech i roztargnienie przekładają się na więcej zdarzeń drogowych. Najczęściej dochodzi do wymuszenia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu. Jeśli dojeżdżamy do znaku "Stop", to należy bezwzględnie zatrzymać pojazd i ruszyć dopiero po upewnieniu się, że mamy wolną drogę - mówi mł. insp. Maciej Zdunowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

Droga hamowania wydłuża się

Naczelnik wojewódzkiej "drogówki" zwraca uwagę na kolejne czynniki ryzyka: zdecydowane pogorszenie aury w naszym regionie - padający deszcz, który według prognoz w święta ma przejść w śnieg. To już oznacza znacznie gorsze warunki jazdy, wydłużenie drogi hamowania, a ma być jeszcze gorzej.

Prędkość należy bezwzględnie dostosować do warunków panujących na drodze, zatem do tych pogodowych i związanych z natężeniem ruchu. Przepisy tego nie nakazują, ale tych którzy tego jeszcze nie zrobili, namawiam do wymiany opon na zimowe. Te zapewniają lepszą przyczepność do nawierzchni, a zatem większe bezpieczeństwo

- instruuje Maciej Zdunowski.

Sprawdź stan techniczny

Niemniej ważny jest ogólny stan techniczny samochodu, zwłaszcza hamulców, zawieszenia, akumulatorów i oświetlenia.
W tym ostatnim przypadku kierowca powinien zadbać o właściwe ustawienie świateł (co może zrobić tylko diagnosta w warsztacie), a także o czystość kloszy lamp samochodowych.

Bardzo ważna jest czystość szyb. Nie można wyjeżdżać w trasę z oblodzonymi czy brudnymi szybami, bo nie będziemy w stanie bezpiecznie prowadzić auta. Dlatego właściciel auta powinien wyposażyć się w skrobaczkę do szyb i szczotkę do odśnieżania.

Nie można też zapomnieć o oczyszczeniu tablic rejestracyjnych, bowiem zachlapane błotem, nieczytelne, mogą nas kosztować 100-złotowy mandat.

W przedświątecznym zgiełku częściej niż zwykle rozmawiamy przez telefony komórkowe i otrzymujemy sms- y. A podczas jazdy trzymanie telefonu w ręku i odbieranie sms-ów jest zabronione. Mniejsza o mandat (200 zł), jako że tu liczy się bezpieczeństwo, a to jak wiadomo jest w przypadku korzystania z tego urządzenia mocno naruszone (jeśli nie używa się zestawu głośnomówiącego).

Planowanie to podstawa

Pośpiech jest wrogiem bezpiecznej jazdy, dlatego wyjazd należy zaplanować, przyjmując realistyczne założenia. Do czasu podróży trzeba wliczyć postoje. Absolutne minimum pozwalające kierowcy zachować koncentrację to kilkanaście minut odpoczynku raz na 2-3 godziny. Jeżeli czeka nas dłuższa droga, powinniśmy uwzględnić przerwy na jedzenie, bo spożywanie posiłku podczas jazdy powoduje niebezpieczne rozproszenie uwagi - radzi Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Bezpieczne pakowanie

Adam Bernard radzi także, aby rozsądnie pakować bagaże i prezenty, tak aby równomiernie rozłożyć ciężar w bagażniku. Trzeba pamiętać, żeby najcięższe i największe elementy układać jak najbliżej oparcia tylnej kanapy. Nie należy przewozić żadnych przedmiotów luzem w kabinie, ponieważ w razie nagłego hamowania mogą uderzyć kierowcę czy pasażerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska