Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Inspekcja pracy więcej kontroluje firmy. Ale jest mniej mandatów

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Od  lipca 2019 do listopada 2020 PIP  przeprowadzilła w regionie 1767 kontroli, rok wcześniej było ich 1413
Od lipca 2019 do listopada 2020 PIP przeprowadzilła w regionie 1767 kontroli, rok wcześniej było ich 1413 Pixabay.com
Wzrosła liczba kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, m.in. na Kujawach i Pomorzu. Jednak inspektorzy wystawili dużo mniej mandatów niż rok temu.

- Od lipca do listopada 2020 roku ciężko pracowaliśmy, przeprowadziliśmy w regionie 1767 kontroli, rok wcześniej było ich 1413 - informuje Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy. - Decyzje dotyczyły z reguły tego, że firmy nie oceniły ryzyka zagrożenia związanego z COVID-19. Jednak mandatów w tym czasie było mniej, bo 270, a w w tym samym czasie 2019 roku 312.

Więcej kontroli, ale...

Od początku lipca do końca listopada 2020 roku inspektorzy PIP-u przeprowadzili w całej Polsce 36 062 kontrole. To o 4604 więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku, kiedy było ich 31 458.

Cytowana przez portal MondayNews Danuta Rutkowska, rzeczniczka Głównego Inspektora Pracy, zwraca uwagę na ostatni analizowany miesiąc.

Wówczas pogorszyła się sytuacja epidemiologiczna w kraju oraz wprowadzono ograniczenia dotyczące funkcjonowania firm. To przełożyło się na spadek liczby kontroli. Podobnie było wiosną ubiegłego roku.

- Nigdy nie jest za dużo działań zmierzających do poprawy warunków pracy. Dlatego wzrost liczby przeprowadzonych kontroli należy postrzegać jako dobry trend, zwłaszcza mając na uwadze pełny zakres obowiązków PIP. Tam, niestety, z roku na rok rośnie liczba nakładanych na nią zobowiązań. To w konsekwencji ogranicza realizację najważniejszej misji, jaką jest dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie w pracy - komentuje dr inż. Rafał Hrynyk, przewodniczący Platformy ds. Promocji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, działającej przy Pracodawcach RP.

Jak podkreśla adwokat Bartłomiej Raczkowski, cieszy go zwiększona aktywność PIP u pracodawców państwowych: - Często mamy do czynienia z uchwalaniem rygorystycznych przepisów. One są egzekwowane wobec pracodawców prywatnych, a państwowi je kompletnie ignorują.

Ten ekspert negatywnie ocenia zwiększoną liczbę kontroli u małych pracodawców, takich jak lodziarnie, cukiernie oraz zakłady kosmetyczne: - Tego typu firmy zostały najciężej doświadczone przez koronawirusa i walczą o przetrwanie. W ciężkich czasach można byłoby im zaoszczędzić kontroli.

Praca zdalna...

- Sprawdzania warunków pracy w związku z epidemią należało się spodziewać w szczególności w miejscach, gdzie występują największe skupiska ludzi - podkreśla dr inż. Rafał Hrynyk. - Tu oczywistym jest zainteresowanie szeroko rozumianym handlem, urzędami oraz usługami, np. kosmetycznymi. Wszędzie tam, oprócz zidentyfikowanych zagrożeń względem samych pracowników na stanowiskach pracy, dodatkowo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa petentom i klientom. W analizowanym okresie 2020 roku najwięcej kontroli dotyczyło przestrzegania przepisów BHP - 26 599 (poprzednio - 20 535). Dalej były kwestie prawnej ochrony pracy - 21 005 (21 827) i legalności zatrudnienia - 9 097 (11 562). Jak zaznacza Danuta Rutkowska, inspektorzy pracy prowadzą też dodatkowe działania: - Każda kontrola uwzględnia zagadnienia związane z przestrzeganiem przepisów dotyczących utrzymania reżimu sanitarnego.

Zdaniem mec. Raczkowskiego, kwestie zdrowia i higieny nabrały takiego znaczenia jak nigdy dotąd. Ogólne i niejasne przepisy były poddawane od początku epidemii intensywnym wykładniom przez prawników: - - Wzrost liczby kontroli BHP możemy przypisać pandemii. W ostatnich miesiącach powszechną formą zatrudnienia stała się praca zdalna. Ona zrodziła wiele wątpliwości ze strony pracowników, czy są zabezpieczeni w sposób należyty. Trzeba podkreślić, że przepisy dotyczące pracy zdalnej w dalszym ciągu nie weszły do kodeksu pracy - zaznacza Piotr Palutkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Polecamy także: Kujawsko-Pomorskie. Oni pomogą firmom, jeśli otworzą się mimo lockdownu. Za darmo!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska