Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Biblioteki w regionie znów są otwarte dla czytelników, choć muszą działać w reżimie sanitarnym

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Biblioteki znów udostępniają zbiory Czytelnikom, choć na razie o swobodnym dostępie do półek raczej nie ma mowy. Książki są wydawane zainteresowanym przez bibliotekarzy
Biblioteki znów udostępniają zbiory Czytelnikom, choć na razie o swobodnym dostępie do półek raczej nie ma mowy. Książki są wydawane zainteresowanym przez bibliotekarzy Karolina Misztal/ Zdjęcie ilustracyjne
W Kujawsko-Pomorskiem otworzyły się biblioteki. Choć w placówkach trzeba przestrzegać reżimu sanitarnego, czytelnicy garną się do książek. Ale wielu z nich chętniej niż przed pandemią sięga po e-booki.

Zobacz wideo. Osocze ozdrowieńców pod lupą badaczy

- Gdy zamknięto biblioteki poczułam się tak, jakby odcięto mi dopływ tlenu! Nie przesadzam, nie wyobrażam sobie życia bez książek - mówi pani Barbara z Bydgoszczy. Podobne odczucia miało wiele osób, gdy w związku z pandemią instytucje kultury, w tym biblioteki zostały jesienią ponownie zamknięte.

To też może Cię zainteresować

W bibliotece i czytelni reżim sanitarny

Udostępnianie zbiorów przez biblioteki stało się możliwe od 28 listopada, a od 7 grudnia można otwierać czytelnie.

- Bardzo nas to cieszy - mówi Danuta Kaczmarek, p.o. dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. - Obecnie działamy już prawie normalnie, choć oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Są otwarte nasze czytelnie, tyle że zmniejszone zostały limity osób, które mogą z nich korzystać w tym samym czasie. Na przykład, w czytelni głównej może być jednocześnie 7 osób, ale już w pracowniach regionalnych - tylko 4. Prosimy też, aby w miarę możliwości umawiać się wcześniej na wizytę. Podobne zasady obowiązują w naszych bydgoskich filiach oraz bibliotekach w regionie.

Przez pandemię e-booki coraz popularniejsze

Danuta Kaczmarek zauważa, że pandemia zmieniła obyczaje czytelników. - Wielu z nich, zwłaszcza w starszym wieku ma obawy przed wypożyczaniem, choć po oddaniu do biblioteki książki mają 3 dni kwarantanny. Zauważyliśmy natomiast, że bardzo wzrosła popularność książek elektronicznych. Czytelnicy mogą otrzymać od nas bezpłatny kod na ich wypożyczenie. Korzystamy z dwóch popularnych portali z e-bookami, gdzie wybór jest bardzo duży. Można wypożyczyć także audiobooki.

Do Biblioteki Publicznej w Łabiszynie również Czytelnicy garną się po długiej przerwie. - Nie ma żadnego problemu z przestrzeganiem wytycznych sanitarnych - mówi Grażyna Błaszkiewicz, kierownik. - Wydajemy czytelnikom książki, podpowiadamy, co warto przeczytać. Część osób zamawia książki korzystając z naszego katalogu online i przychodzi je odebrać. Mamy bardzo dużo nowości, które szybko trafiają do czytelników.

Grażyna Błaszkiewicz dodaje, że do biblioteki zapisują się teraz częściej nowe osoby. - Mówią wprost, że nudzi im się w domu i doszły do wniosku, że może warto by coś przeczytać.

Biblioteki organizują spotkania online

W bibliotekach podkreślają, że choć pandemia narzuca wiele ograniczeń, działalność placówek nie ogranicza się do wypożyczania książek. - Organizujemy spotkania online z ciekawymi osobami. Ostatnio gościem był Robert Makłowicz, a 14 grudnia zapraszamy na spotkanie z Ewą Wachowicz - mówi Danuta Kaczmarek. - W spotkaniach online nierzadko uczestniczy znacznie więcej osób niż zmieściłoby się w naszej sali.

Biblioteka w Łabiszynie również postawiła na internet i organizuje webinaria dla dzieci, które uczą się języka kodowania. - Bardzo brakuje nam spotkań z dziećmi - mówi Grażyna Błaszkiewicz. - Przed pandemią zapraszaliśmy najmłodszych razem z rodzicami na zajęcia w Akademii Dziecięcej, organizowaliśmy konkursy, imprezy itp. Chcemy zrekompensować dzieciom brak tych zajęć. Na przykład, w niedzielę 6 grudnia zaprosiliśmy je na „Mikołajki z bajką” online.

Dyrektor szkoły decyduje, jak działa biblioteka

Na dzieci czekają również szkolne biblioteki. Zgodnie z decyzją MEN, zasady ich funkcjonowania ustalają dyrektorzy placówek.

- Nasza biblioteka działa prawie normalnie - mówi Paweł Błaszak, dyrektor SP 8 w Inowrocławiu. - Czynna jest codziennie w godz. 10-16. Uczniowie są wpuszczani po kolei tak, aby nie gromadziło się ich w bibliotece zbyt dużo. Na konkretną godzinę umawiane są natomiast całe klasy.

- Mamy tzw. pogotowie czytelnicze - mówi z kolei Grzegorz Bortnowski, dyrektor SP 8 w Toruniu. - Uczniowie mailowo bądź przez e-dziennik składają zapotrzebowanie na konkretną książkę. Następnie ustalany jest dzień i godzina, o której mogą odebrać książkę z portierni szkoły.

Biblioteka na uczelni też otwarta z ograniczeniami

Na podobnych zasadach działa Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studenci i pracownicy uczelni mogą zamawiać książki do wypożyczenia przez katalog online.

Jest również możliwość korzystania ze zbiorów Biblioteki UKW na miejscu przy zachowaniu specjalnych procedur m.in. w pomieszczeniu może znajdować się maksymalnie 1 osoba na 15 m kw. Należy korzystać tylko z wyznaczonych stanowisk, a zalecane jest przyjście z własnym laptopem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska