MKTG SR - pasek na kartach artykułów
5 z 9
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy...
fot. policja

Kujawsko-pomorska policja pod okiem Interpolu ścigała handlarzy zabytkami w ramach akcji Pandora

Znajdował zabytki na polu, a potem sprzedawał z internecie

Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy otrzymał informacje o osobie, która na jednym z portali aukcyjnych wystawia na sprzedaż monety mogące być zabytkami archeologicznymi. Policjanci ustalili, że tą osobą jest 35-letni Marek K., mieszkaniec powiatu włocławskiego.

Kryminalni z Bydgoszczy wspólnie z policjantami z Brześcia Kujawskiego i archeologiem włocławskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu dokonali przeszukania miejsca zamieszkania podejrzanego.

Marek K. przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz wskazał miejsce przechowywania monet. W trakcie sprawdzania piwnicy ujawniono monety oraz ich fragmenty, a także przedmiot przypominający kabłąk fibuli rzymskiej (metalowej zapinki służącej do spinania szat). Były tam również inne przedmioty metalowe, co do których istnieje podejrzenie, że są zabytkami. W tej chwili bada je ekspert. Zarzutów jeszcze nie przedstawiono.

Ustalono, że w piwnicy Marek K. dokonywał przeglądu i selekcji artefaktów znalezionych na polu przy użyciu wykrywacza metali. Część przedmiotów, nie przedstawiających wartości zabytkowej, pozostawiono mężczyźnie.

- Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, wszystkie zabytki archeologiczne z obszaru Polski bez względu na sposób odkrycia stanowią własność Skarbu Państwa i są wyłączone z obrotu handlowego. Każdy, kto wejdzie w ich posiadanie powinien o tym niezwłocznie poinformować odpowiednie instytucje - informuje podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy
Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Mówi o tym artykuł 33. ustawy o ochronie zabytków: "Kto przypadkowo znalazł przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem archeologicznym, jest obowiązany, przy użyciu dostępnych środków, zabezpieczyć ten przedmiot i oznakować miejsce jego znalezienia oraz niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu tego przedmiotu właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). "

Operacja PANDORA została przeprowadzona w październiku i listopadzie 2016 roku, przy czym wspólna faza działań przypadła na koniec listopada 2016 roku, a ze względów operacyjnych działania zakończono na początku bieżącego roku. W ramach współpracy międzynarodowej, do działań oddelegowano policjantów z innych krajów do pomocy w czynnościach kontrolnych i przeszukaniach. W wyniku tej operacji 75 osób zatrzymano i wszczęto 92 nowe postępowania. Większość działań przeprowadzono we współpracy z różnymi służbami i instytucjami m.in. służbą celną, Ministerstwem Kultury, kościołem.

Zobacz również

Festiwal kolorów w Smardzewicach podczas Dnia Dziecka i rozpoczęcia lata. ZDJĘCIA

Festiwal kolorów w Smardzewicach podczas Dnia Dziecka i rozpoczęcia lata. ZDJĘCIA

Ostródzka "Przystań z Kulturą" prezentuje plan na czerwiec

Ostródzka "Przystań z Kulturą" prezentuje plan na czerwiec

Polecamy

W Mogilnie pijany rowerzysta potrącił pieszego. Do sytuacji doszło na chodniku

W Mogilnie pijany rowerzysta potrącił pieszego. Do sytuacji doszło na chodniku

Nie daj się nabrać, nawet jeśli to atrakcyjna inwestycja – oszuści działają

Nie daj się nabrać, nawet jeśli to atrakcyjna inwestycja – oszuści działają

Wiemy już, gdzie będzie można się kąpać. Bezpiecznie, pod nadzorem ratowników

Wiemy już, gdzie będzie można się kąpać. Bezpiecznie, pod nadzorem ratowników