Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
3 z 9
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy...
fot. policja

Kujawsko-pomorska policja pod okiem Interpolu ścigała handlarzy zabytkami w ramach akcji Pandora

Znajdował zabytki na polu, a potem sprzedawał z internecie

Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy otrzymał informacje o osobie, która na jednym z portali aukcyjnych wystawia na sprzedaż monety mogące być zabytkami archeologicznymi. Policjanci ustalili, że tą osobą jest 35-letni Marek K., mieszkaniec powiatu włocławskiego.

Kryminalni z Bydgoszczy wspólnie z policjantami z Brześcia Kujawskiego i archeologiem włocławskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu dokonali przeszukania miejsca zamieszkania podejrzanego.

Marek K. przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz wskazał miejsce przechowywania monet. W trakcie sprawdzania piwnicy ujawniono monety oraz ich fragmenty, a także przedmiot przypominający kabłąk fibuli rzymskiej (metalowej zapinki służącej do spinania szat). Były tam również inne przedmioty metalowe, co do których istnieje podejrzenie, że są zabytkami. W tej chwili bada je ekspert. Zarzutów jeszcze nie przedstawiono.

Ustalono, że w piwnicy Marek K. dokonywał przeglądu i selekcji artefaktów znalezionych na polu przy użyciu wykrywacza metali. Część przedmiotów, nie przedstawiających wartości zabytkowej, pozostawiono mężczyźnie.

- Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, wszystkie zabytki archeologiczne z obszaru Polski bez względu na sposób odkrycia stanowią własność Skarbu Państwa i są wyłączone z obrotu handlowego. Każdy, kto wejdzie w ich posiadanie powinien o tym niezwłocznie poinformować odpowiednie instytucje - informuje podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy
Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Mówi o tym artykuł 33. ustawy o ochronie zabytków: "Kto przypadkowo znalazł przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem archeologicznym, jest obowiązany, przy użyciu dostępnych środków, zabezpieczyć ten przedmiot i oznakować miejsce jego znalezienia oraz niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu tego przedmiotu właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). "

Operacja PANDORA została przeprowadzona w październiku i listopadzie 2016 roku, przy czym wspólna faza działań przypadła na koniec listopada 2016 roku, a ze względów operacyjnych działania zakończono na początku bieżącego roku. W ramach współpracy międzynarodowej, do działań oddelegowano policjantów z innych krajów do pomocy w czynnościach kontrolnych i przeszukaniach. W wyniku tej operacji 75 osób zatrzymano i wszczęto 92 nowe postępowania. Większość działań przeprowadzono we współpracy z różnymi służbami i instytucjami m.in. służbą celną, Ministerstwem Kultury, kościołem.

Zobacz również

Nowy plac zabaw obok Galerii Słonecznej gotowy na otwarcie [ZDJĘCIA Z DRONA]

Nowy plac zabaw obok Galerii Słonecznej gotowy na otwarcie [ZDJĘCIA Z DRONA]

Potrącił nastolatkę na hulajnodze i odjechał. Dostał mandat w wysokości 4 tys. zł

Potrącił nastolatkę na hulajnodze i odjechał. Dostał mandat w wysokości 4 tys. zł

Polecamy

Agricola - Syn Ziemi 2024. Termin zgłoszeń minie15 maja

Agricola - Syn Ziemi 2024. Termin zgłoszeń minie15 maja

Ogień olimpijski dotarł do wybrzeży Francji. Początek sztafety olimpijskiej

Ogień olimpijski dotarł do wybrzeży Francji. Początek sztafety olimpijskiej

Dwóch na jednego. We Włocławku pobili mężczyznę. Obaj byli pod wpływem alkoholu

Dwóch na jednego. We Włocławku pobili mężczyznę. Obaj byli pod wpływem alkoholu