Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne porady prawne: było pusto, teraz tworzą się kolejki. Zobacz, kto ma prawo

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Radca prawny Krzysztof Jezierski udziela porad w punkcie bezpłatnej pomocy prawnej w Bydgoszczy.
Radca prawny Krzysztof Jezierski udziela porad w punkcie bezpłatnej pomocy prawnej w Bydgoszczy. Jolanta Zielazna
Stopniowo coraz więcej osób korzysta z bezpłatnej pomocy prawnej. Nie wszyscy jednak wiedzą, kto jest do niej uprawniony i z jakich porad może skorzystać.

Zajrzeliśmy do kilku punktów w regionie. W inowrocławskim starostwie adwokat Sławomir Konopiński akurat nie udzielał porad.
- Zainteresowanie naszym punktem systematycznie rośnie. Do ludzi dopiero docierają informacje, że mogą za darmo korzystać z pomocy prawnika - wyznaje.

W styczniu punkt w starostwie odwiedziło około 50 osób. - To przede wszystkim mieszkańcy powyżej 65 roku życia, oni stanowią około 80 procent petentów. Ludzi młodych możemy policzyć na palcach jednej ręki - podkreśla.

Mieszkańcy najczęściej przychodzą z problemami prawa cywilnego, spadkowego, rzeczowego, a także ze sprawami dotyczącymi rent i emerytur.

Przeczytaj także: Dwie ścieżki pomocy prawnej dla ubogich

Emeryci szukają ratunku
W Bydgoszczy w punkcie na Bartodziejach (ul. M. Skłodowskiej-Curie 66a) radca Aleksandra Rommel akurat rozmawiała z panem Kazimierzem, który szukał u niej rady. Nie chciał jednak zdradzić szczegółów.

- Coraz więcej osób korzysta z bezpłatnej pomocy prawnej - mówi radczyni. - Najwięcej jest emerytów straszonych przez firmy pożyczkowe, często mają już komornika. Dużo jest też spraw alimentacyjnych, spadkowych - wylicza Aleksandra Rommel.
W jej ocenie około 1/3 osób, które przychodzą, nie są uprawnione do darmowej pomocy zgodnie z ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej.
Radczyni pracuje również dla Fundacji Civitas, pełni dyżury w punkcie na Błoniu. Widzi, że popularność porad systematycznie rośnie.

Nie ma jeszcze pełnych danych, które podsumowywałyby zainteresowanie udzielonymi poradami. Na razie przekazała je Fundacja Civitas. Z jej danych wynika, że właśnie punkt na Bartodziejach cieszy się największym powodzeniem. W styczniu z pomocy prawnej skorzystały tam 53 osoby, drugi w kolejności jest punkt na Błoniu przy ul. Okrzei (45 osób). Najmniej zainteresowanych przychodzi do szkoły przy ul. Cichej.
W sumie w Bydgoszczy fundacja udzieliła porad 144 osobom. Najwięcej dotyczyło prawa cywilnego i spadkowego.

Sprawa się rozkręca
Tadeusz Derebecki, sekretarz starostwa powiatowego w Chełmnie podsumowuje styczeń krótko: tłumów nie było, ale sprawa się rozkręca. - Część spraw, z którymi zgłaszają się mieszkańcy nadaje się do rzecznika konsumentów, który też dyżuruje 2 razy w tygodniu. Inna sprawa to brak świadomości, kto i w jakim zakresie z darmowych porad może skorzystać.

W powiecie rypińskim w styczniu z bezpłatnej pomocy prawnej skorzystało 10 uprawnionych mieszkańców. Drugie tyle - szacuje Tadeusz Jaroszewski, sekretarz starostwa - nie kwalifikowało się do bezpłatnej pomocy.
Sebastian Hałas, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle zainteresowanie dyżurami prawników obserwuje na bieżąco, bo odbywają się także w PCPR. Na początku chętnych było bardzo mało, teraz zanim radca czy adwokat przyjedzie czeka na niego kolejka.

W powiecie chojnickim do tej pory udzielono 63 bezpłatne porady prawne. To nie są pełne dane, bo wczoraj nie było jeszcze informacji od jednego z adwokatów w Czersku. Wiadomo, że 15 porad udzieliło w Brusach Zaborskie Towarzystwo Naukowe.

- Przypadkiem dowiedziałam się od sąsiadki, że są w mieście takie punkty - przyznała pani Ania Urbańska, która przyszła po poradę w sprawie spadkowej. Spotkaliśmy ją w punkcie przy ul. Długiej we Włocławku.
W mieście jest pięć punktów, w których można uzyskać bezpłatną poradę prawną (ul. Zielna, Żytnia, Długa, Piekarska i Żabia). Zainteresowanie jest duże, choć jeszcze nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że mogą z pomocy skorzystać.

Wideo: Bezpłatna pomoc prawna dla potrzebujących

Źródło: Telewizja NTL/NTL Radomsko Sp. z o.o.

Kto ma prawo do bezpłatnej pomocy prawnej

Zgodnie z ustawą, do darmowej pomocy prawnej mają prawo:
- osoby, które nie ukończyły 26. roku życia,
- osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
- osoby, które ukończyły 65. lat,
-osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
- kombatanci,
- weterani,
- zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Co obejmuje bezpłatna pomoc prawna

Pomoc obejmuje porady na etapie przedsądowym.
Jest to poinformowanie o:
- przysługujących uprawnieniach i obowiązkach
- obowiązującym stanie prawnym
- wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego
- pomoc w sporządzeniu projektu pisma (z wyjątkiem pism procesowych)
- sporządzenie pisma o zwolnienie od kosztów sądowych, ustanowienie pełnomocnika z urzędu (w postępowaniu sądowym) lub adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska