Ekspert radzi: Kto może pojechać do sanatorium

Ekspert radzi: Kto może pojechać do sanatorium

(ea)

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

Gazeta Pomorska

Ekspert radzi: Kto może pojechać do sanatorium
Ekspert radzi: Kto może pojechać do sanatorium

Na pytania Czytelników odpowiadała Elżbieta Wilczyńska, kierownik działu lecznictwa uzdrowiskowego w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Bydgoszczy. ©Andrzej Muszyński

Jak długo trzeba czekać na miejsce w sanatorium, kto pojedzie od razu, , ile wynoszą opłaty za pobyt w uzdrowisku - o tym w naszej relacji z dyżuru z NFZ.
Na pytania Czytelników odpowiadała Elżbieta Wilczyńska, naczelnik działu lecznictwa uzdrowiskowego w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Bydgoszczy.

- Złożyłam wniosek o sanatorium we wrześniu tego roku. Jak długo będę czekać na miejsce?
Obecnie czas oczekiwania na wyjazd wydłużył się do 22 miesięcy. W przyszłym roku będą to prawdopodobnie dwa lata. Czas oczekiwania liczy się od momentu złożenia wniosku w NFZ.

W tej chwili realizujemy wnioski z końca 2011 roku, jeśli chodzi o uzdrowiska nadmorskie. W góry kierujemy osoby, które złożyły wniosek w styczniu 2012.
Praktycznie 95 proc. pacjentów chce jechać nad morze, jednak na 46 uzdrowisk w Polsce znajduje się tam tylko pięć. W związku z tym nie jesteśmy w stanie skierować tam wszystkich chętnych. O tym, dokąd pacjent pojedzie, decyduje lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej zatrudniony w oddziale wojewódzkim NFZ

- Na jak długo wyjadę do sanatorium?
Zależy, o jakim leczeniu pan mówi. W przypadku rehabilitacji poszpitalnej i sanatoryjnej pacjenci wyjeżdżają na 28 dni. Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym i sanatorium trwa 21 dni. Dla dzieci przewidziane są 27-dniowe wyjazdy do szpitala uzdrowiskowego.

- Czy pobyt w sanatorium jest płatny? Jeśli tak, to ile kosztuje?
Za pobyt w sanatorium pacjent musi zapłacić. Stawki zależą od standardu pokoju.
Od 1 października wzrosły one średnio o złotówkę dziennie i wynoszą obecnie za:
pokój jednoosobowy z łazienką - 28,50 zł (35,80 zł)
pokój jednoosobowy w studio - 22,80 zł (32,70 zł)
pokój jednoosobowy bez łazienki - 21,80 zł (29 zł)
pokój dwuosobowy z łazienką - 17,10 zł (23,90 zł)
pokój dwuosobowy w studio - 14,50 zł (21,80 zł)
pokój dwuosobowy bez łazienki - 12,40 zł (17,10 zł)
pokój wieloosobowy z łazienką - 10,90 zł (13 zł)
pokój wieloosobowy w studio - 10,40 zł (11,90 zł)
pokój wieloosobowy bez łazienki - 9,30 zł (10,40 zł)
Stawki w nawiasach dotyczą sezonu od 1 maja do 30 września. Pozostałe obejmują okres od 1 października do 30 kwietnia.

- Wróciłam z sanatorium. Po jakim czasie mogę złożyć ponownie wniosek o wyjazd?
Zależy to od lekarza, który oceni, czy leczenie uzdrowiskowe odniosło spodziewany skutek i czy nastąpiła poprawa pani zdrowia. Jeśli lekarz uzna, że powinna pani ponownie pojechać do sanatorium i wystawi skierowanie, może pani złożyć wniosek. Zgodnie z przepisami z leczenia uzdrowiskowego można korzystać nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

- Czy skierowanie do sanatorium może wystawić mi lekarz rodzinny?
Tak, nie ma żadnych przeszkód.

- Kiedy otrzymam informacje o terminie wyjazdu?
Najpóźniej dwa tygodnie wcześniej, za pośrednictwem poczty. Staramy się jednak wysyłać informacje wcześniej, aby pacjent mógł go zaplanować. W tej chwili wysyłamy zawiadomienia do osób, które mają wybrać się do uzdrowiska w grudniu tego roku.
Jeśli komuś nie będzie odpowiadał zaproponowany termin, należy niezwłocznie zwrócić nam skierowanie. Wtedy z jego miejsca będzie mógł skorzystać inny pacjent oczekujący na wyjazd.

- Podczas ostatniej wizyty u lekarza dowiedziałam się, że po upływie 18 miesięcy moje skierowanie będzie już nieważne, a ja będę musiała zrobić nowe badania. Czy to prawda? Czy będę od początku czekać na miejsce?
Skierowanie po 18 miesiącach rzeczywiście traci ważność, ale nie zawsze oznacza to konieczność wykonania nowych badań. Skierowanie wysyłamy do lekarza, przez którego zostało ono wystawione. Lekarz ocenia aktualny stan zdrowia pacjenta, ma na to 30 dni. Następnie odsyła nam uaktualnione skierowanie, które wraca na swoje miejsce w kolejce. Nic pani więc nie traci.

- Czekam na wyjazd do sanatorium. W tym czasie miałam operację tarczycy. Czy ma to jakieś znaczenie, jeśli chodzi o leczenie uzdrowiskowe?
Na pewno powinna pani zawiadomić nas o zmianie stanu zdrowia i przesłać odpowiednie zaświadczenie. Lekarz balneolog zdecyduje, do jakiego uzdrowiska może obecnie zostać pani skierowana.

Czytaj też: Po dyżurze. Ekspert wyjaśnia, dla kogo ulga na telefon stacjonarny

- Mąż i ja jesteśmy niepełnosprawni. Czy są sanatoria, przystosowane do potrzeb takich osób jak my? Tam, gdzie ostatnio byliśmy, takich udogodnień nie było, choć sanatorium zapewniało nas telefonicznie, że będą.
Takie sanatoria są, np. w Ciechocinku. Zawsze we wniosku pacjent musi zaznaczyć, że ma problemy z poruszaniem się, chodzi o kulach czy jeździ na wózku. Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w korzystaniu z leczenia uzdrowiskowego.

- W listopadzie wyjeżdżam do sanatorium, jestem osobą niepełnosprawną. Czy powinnam wziąć do uzdrowiska wózek inwalidzki i kule?
Tak, powinna pani zabrać te rzeczy ze sobą.

- Rok temu we wrześniu złożyłam wniosek o sanatorium. Chodzi o leczenie pulmunologiczne. Do jakiego uzdrowiska pojadę, w jakiej części kraju?
Choroby pulmunologiczne leczy się nad morzem lub w górach.

- Oboje, mąż i ja, złożyliśmy wnioski o wyjazd do sanatorium. Jaka jest szansa, że pojedziemy w to
samo miejsce i w jednakowym terminie?

Jeśli wnioski zostały złożone jednocześnie, to szansa jest całkiem spora, pod warunkiem, że nie wykluczają tego schorzenia pani i męża. Decyzję podejmie lekarz balneolog. Zawsze staramy się przychylić do prośby pacjentów, jeśli tylko jest to możliwe.

- Mąż otrzymał skierowanie na leczenie poszpitalne w uzdrowisku. Chciałabym z nim pojechać, bo ma on problemy z pamięcią, chodzi o kuli i trzeba mu pomagać w drobnych sprawach. Czy jest to możliwe?
Pacjent wyjeżdżający do sanatorium musi być samodzielny. Może pani jechać do sanatorium z mężem, ale wiąże się to z pełną odpłatnością za pani pobyt. Nie ma, niestety innej możliwości. Nie gwarantujemy też wspólnego pobytu.

- Mam 4-letniego syna. Lekarz zasugerował, że powinien on pojechać do sanatorium. Czy będę mogła wybrać się tam z dzieckiem jako opiekun?
Tak. Dzieci w wieku od lat 3 do 6 mają prawo do wyjazdu z opiekunem. Opiekun musi jednak zapłacić za swój pobyt, nie ma żadnych zniżek. NFZ ze swojej strony gwarantuje wspólny pokój z dzieckiem.
Starsze dzieci, w wieku od 7 do 18 lat jeżdżą już same. Rodzic również może pojechać z dzieckiem do sanatorium, ale nie ma tam już zarezerwowanego miejsca. Musi je sobie znaleźć we własnym zakresie i zapłacić za pobyt.
Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych wyjeżdża do uzdrowisk podczas wakacji. Uczniów szkół podstawowych obejmuje leczenie całoroczne. Mają wówczas zapewnioną naukę w szkole na miejscu.

- W jakim czasie od pobytu w szpitalu można skorzystać z leczenia poszpitalnego?
Wniosek należy złożyć niezwłocznie. Wyjazd nastąpi w ciągu 4-5 miesięcy od wyjścia ze szpitala. Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym ma być bowiem kontynuacją leczenia szpitalnego. Pacjent nie musi za nic płacić.

Czytaj: Czekasz na sanatorium ponad półtora roku? NFZ zweryfikuje skierowanie

- Złożyłem wniosek i czekam na wyjazd do sanatorium. Czy mogę poprosić o przesunięcie terminu, np. na późniejszy, jeśli ten zaproponowany przez NFZ nie będzie mi odpowiadał?
Tylko z przyczyn losowych lub zdrowotnych wydajemy zgodę na zmianę terminu. Zawsze w takiej sytuacji prosimy o dokumenty. Jeśli z innych przyczyn nie zdecyduje się pan na wyjazd w określonym przez NFZ terminie, będzie to równoznaczne z rezygnacją z miejsca. Gdy złoży pan wniosek ponownie, czas oczekiwania będzie liczony od nowa.

- Jestem Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi. Czy z tego tytułu mogę liczyć na jakieś przywileje w związku z wyjazdem do sanatorium?
Jako Zasłużony Honorowy Dawca Krwi nie będzie pan musiał oczekiwać w kolejce. Wystarczy, że dołączy pan do wniosku o sanatorium ksero swojej legitymacji.
Jeśli jednak korzystał pan z leczenia sanatoryjnego w ostatnich 18 miesiącach, będzie pan musiał poczekać na miejsce kolejne 18, licząc od dnia zakończenia leczenia sanatoryjnego. Jeżeli natomiast nigdy nie był pan w sanatorium lub leczył się pan tam ponad 18 miesięcy temu, to zostanie pan skierowany do uzdrowiska od razu.Takie same udogodnienia mają również kombatanci i inwalidzi wojenni oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Organów.
Uprawnienia nie przechodzą na współmałżonków.

- Jestem emerytem i inwalidą. Czy przysługują mi w związku z tym jakieś ulgi związane z wyjazdem do sanatorium?
Nie. Obowiązują pana ogólne zasady, takie jak innych pacjentów.

- Jestem po zawale, leczę się na choroby układu krążenia. Lekarz odmawia mi wystawienia skierowania do sanatorium. Dlaczego?
Niektóre choroby wykluczają leczenie uzdrowiskowe, ponieważ może ono nasilić ich objawy lub spowodować pogorszenie stanu zdrowia. Wiąże się to z koniecznością korzystania z zabiegów opartych na bogactwach naturalnych przynajmniej przy jednym zabiegu dziennie. Nie zawsze jest to korzystne dla pacjenta.

- Dlaczego nie mogę jechać do sanatorium po operacji prostaty? Biopsja wskazywała na raka, ale wynik wydany przez Centrum Onkologii mówi, że to nie nowotwór.
Przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego jest czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem 12 miesięcy od zakończenia leczenia operacyjnego, radioterapii lub chemioterapii. W przypadku czerniaka, białaczki jest to 5 lat po zakończeniu leczenia onkologicznego.
Jeżeli po badaniu histopatologicznym okazało się, że nie był to rak, powinien pan złożyć skierowanie z zaświadczeniem od onkologa lub załączyć wynik badania.


Czytaj e-wydanie »

Komentarze

Wszystkie komentarze (5) forum.pomorska.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nasze Miasto

Wideo