Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test szóstoklasistów. Kto pisał - ten zdał

(go)
Zaraz się zacznie! Wczoraj szóstoklasiści z bydgoskiej SP 37 emocjonowali się przed sprawdzianem.
Zaraz się zacznie! Wczoraj szóstoklasiści z bydgoskiej SP 37 emocjonowali się przed sprawdzianem. Fot. Jarosław Pruss
Wczoraj szóstoklasiści pisali sprawdzian na koniec podstawówki. Do testu o 9.00 miało przystąpić blisko 428 tys. uczniów z całej Polski.

Niestety w wielu szkołach Szczecina i okolic sprawdzian trzeba było odwołać z powodu awarii sieci energetycznej. - U nas, na szczęście, nie było awarii, huraganu. Wszystko odbyło się zgodnie z planem - mówiła wczoraj z ulgą Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, która odpowiada za testowanie uczniów w naszym regionie. W województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim sprawdzian pisało ponad 51 tys. uczniów.

Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

Tak jak wszyscy szóstoklasiści do rozwiązania dostali test "Jasne jak słońce". Trzeba było w godzinę uporać się z 25 zadaniami. Uczniowie musieli m.in. na podstawie mapy pogody sporządzić notatkę zapowiadającą, w jakim rejonie Polski będzie jutro słonecznie, a gdzie spodziewane są opady. Mieli też napisać wypracowanie o miejscu, które uważają za wyjątkowe. W sumie za rozwiązanie wszystkich zadań w teście mogą otrzymać 40 punktów, ale sprawdzian ma znaczenie bardziej informacyjne, nie można go oblać.

Zestaw zadań rozwiązywanych podczas sprawdzianu przez szóstoklasistów

"Jasne jak słońce" - taki tytuł nosił zestaw zadań rozwiązywanych wczoraj podczas sprawdzianu przez uczniów szóstych klas szkół podstawowych w całej Polsce.

W zestawie było 25 zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych tekstów: popularnonaukowego i wiersza Joanny Kulmowej "Słońce i sosny". Piszący sprawdzian musieli się wykazać także np. umiejętnościami odczytywania danych z tabeli, porównywania liczb, obliczania wielokrotności liczb i dokonywania działań na ułamkach.

W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytanie, np. obliczyć długość rzucanego cienia. Szóstoklasiści musieli też napisać dwa teksy własne: na podstawie mapy pogody napisać notatkę o przewidywalnej pogodzie oraz wypracowanie o miejscu, które uważają za wyjątkowe.

Arkusz testu rozwiązywanego przez szóstoklasistów jest dostępny powyżej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska