Test szóstoklasistów. Kto pisał - ten zdał

  Test szóstoklasistów. Kto pisał - ten zdał

  (go)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zaraz się zacznie! Wczoraj szóstoklasiści z bydgoskiej SP 37 emocjonowali się przed sprawdzianem.

  Zaraz się zacznie! Wczoraj szóstoklasiści z bydgoskiej SP 37 emocjonowali się przed sprawdzianem. ©Fot. Jarosław Pruss

  Wczoraj szóstoklasiści pisali sprawdzian na koniec podstawówki. Do testu o 9.00 miało przystąpić blisko 428 tys. uczniów z całej Polski.
  Zaraz się zacznie! Wczoraj szóstoklasiści z bydgoskiej SP 37 emocjonowali się przed sprawdzianem.

  Zaraz się zacznie! Wczoraj szóstoklasiści z bydgoskiej SP 37 emocjonowali się przed sprawdzianem. ©Fot. Jarosław Pruss

  14 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Pomorskiej

  Test szóstoklasistów

  Test szóstoklasistów

  Link do głównego zdjęcia


  Niestety w wielu szkołach Szczecina i okolic sprawdzian trzeba było odwołać z powodu awarii sieci energetycznej. - U nas, na szczęście, nie było awarii, huraganu. Wszystko odbyło się zgodnie z planem - mówiła wczoraj z ulgą Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, która odpowiada za testowanie uczniów w naszym regionie. W województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim sprawdzian pisało ponad 51 tys. uczniów.

  Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

  Tak jak wszyscy szóstoklasiści do rozwiązania dostali test "Jasne jak słońce". Trzeba było w godzinę uporać się z 25 zadaniami. Uczniowie musieli m.in. na podstawie mapy pogody sporządzić notatkę zapowiadającą, w jakim rejonie Polski będzie jutro słonecznie, a gdzie spodziewane są opady. Mieli też napisać wypracowanie o miejscu, które uważają za wyjątkowe. W sumie za rozwiązanie wszystkich zadań w teście mogą otrzymać 40 punktów, ale sprawdzian ma znaczenie bardziej informacyjne, nie można go oblać.

  28 maja wyniki trafią do szkół, a zaświadczenie o punktach zdobytych na sprawdzianie każdy z uczniów odbierze 20 czerwca wraz ze świadectwem ukończenia szkoły.

  By odczytać poniższe testy, niezbędne jest posiadanie programu do odczytu plików PDF, np. Adobe Reader.  Zestaw zadań rozwiązywanych podczas sprawdzianu przez szóstoklasistów

  "Jasne jak słońce" - taki tytuł nosił zestaw zadań rozwiązywanych wczoraj podczas sprawdzianu przez uczniów szóstych klas szkół podstawowych w całej Polsce.

  W zestawie było 25 zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych tekstów: popularnonaukowego i wiersza Joanny Kulmowej "Słońce i sosny". Piszący sprawdzian musieli się wykazać także np. umiejętnościami odczytywania danych z tabeli, porównywania liczb, obliczania wielokrotności liczb i dokonywania działań na ułamkach.

  W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytanie, np. obliczyć długość rzucanego cienia. Szóstoklasiści musieli też napisać dwa teksy własne: na podstawie mapy pogody napisać notatkę o przewidywalnej pogodzie oraz wypracowanie o miejscu, które uważają za wyjątkowe.

  Arkusz testu rozwiązywanego przez szóstoklasistów jest dostępny powyżej.

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Pomorskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Pomorskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Pomorskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo