Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeka Cię romantyczna kolacja? To musisz wiedzieć!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Warto się postarać o rezerwację i to najlepiej stolika najbardziej komfortowego, aby nikt postronny nie przeszkadzał w konwersacji.
Warto się postarać o rezerwację i to najlepiej stolika najbardziej komfortowego, aby nikt postronny nie przeszkadzał w konwersacji. Fot. 123RF
Rozmowa z dr Joanną Modrzyńską, adiunkt na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu, właścicielką Szkoły Dobrych Manier Art of Manners

Dostałyśmy zaproszenie na romantyczną kolację w restauracji. Jak się do niej przygotować?

Zarówno panie, jak też panowie, powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zacznijmy od panów, ponieważ w sytuacjach typowo towarzyskich to na nich spoczywa większość zadań organizacyjnych.
Po pierwsze mężczyzna nie powinien zapraszać kobiety do restauracji, w której nie był nigdy wcześniej. Taki eksperyment, choćby restauracja miała najlepsze recenzje wśród znajomych czy na portalach internetowych, może się skończyć katastrofą.

Dlaczego?

Chociażby dlatego, że rodzaj oferowanych dań może nam nie odpowiadać czy ceny mogą się okazać zbyt wygórowane jak na naszą kieszeń. Nie warto również próbować po raz pierwszy nowej kuchni czy dań wymagających doświadczenia w jedzeniu, np. homar i inne owoce morza lub sushi.

Po drugie zawsze warto się postarać o rezerwację i to najlepiej stolika najbardziej komfortowego, aby nikt postronny nie przeszkadzał w konwersacji. Dokonując rezerwacji można również dopytać, czy w danym lokalu dostępne są karty menu bez cen, aby zaproszona kobieta zamawiając dania nie musiała sugerować się ich ceną. Oczywiście pan, jako gospodarz, powinien być nieco przed czasem (chyba, że para przyjeżdża razem, wówczas należy pomóc kobiecie przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu, przytrzymaniu drzwi i zdjęciu płaszcza w szatni oraz pomóc zająć miejsce przy stole) i najlepiej, aby miał ze sobą kwiatek czy bukiecik jego wręczenie na początku spotkania zazwyczaj przełamuje "pierwsze lody" i jest miłym początkiem każdego spotkania.

W takim razie jakie obowiązki mają panie?

Przede wszystkim należy do nich punktualne przybycie. Zmuszanie osoby, która zaprosiła na spotkanie do długiego oczekiwania, jest oznaką bardzo złych manier. Zamawiając dania panie powinny pamiętać o tym, aby nie zamawiać ani najdroższych, ani najtańszych dań z karty, o ile widoczne są ceny. Wybór pierwszych świadczy o tym, że nie liczymy się z naszym gospodarzem. Z kolei wybór drugich jest dowodem na to, że wątpimy w możliwości finansowe osoby zapraszającej. Dobrze wychowany mężczyzna zawsze zapyta kobietę o jej wybór, a po przyjściu kelnera przedstawi jej zamówienie w pierwszej kolejności. Do obu stron należy dbanie o dobry nastrój przy stole i podtrzymywanie rozmowy. Na pierwszej randce dobrze jest unikać pytań bardzo osobistych. Panowie powinni również pamiętać, aby po skończonym spotkaniu odprowadzić lub odwieźć kobietę do domu, zwłaszcza wieczorem, gdy jest już późno i ciemno.

Bardzo ważny jest odpowiedni strój. Zbyt krótka sukienka czy przesadny makijaż zapewne nas dyskwalifikują. Zatem jak się ubrać na takie wyjście?

Najlepiej założyć ubranie, które już wcześniej nosiliśmy, i co do którego będziemy mieli pewność, że będzie wygodne, zaś buty nie będą nas uwierały. Rzeczywiście panie chcą zrobić piorunujące wrażenie i zakładają np. szpilki na niebotycznym obcasie, w których są w stanie ledwo zrobić kilka kroków lub krótką sukienkę z rozcięciami, w której trudno usiąść bez pokazywania bielizny. Często też kobiety przesadzają z makijażem do tego stopnia, że panowie mają trudności z ich rozpoznaniem. Makijaż powinien być dostosowany do pory dnia. Wieczorowy może być oczywiście nieco mocniejszy niż dzienny, jednak we wszystkim należy zachować umiar. Uniwersalna zasada w świecie mody mówi, że "mniej znaczy więcej". Dlatego też należy z ostrożnością podchodzić do dobierania poszczególnych elementów ubrania, robienia makijażu czy skrapiania się perfumami. Dodatkowo, w każdym przypadku rodzaj ubrania powinien być uzależniony od miejsca, w którym się umówiliśmy. Innego stroju wymaga elegancka restauracja, a innego grill organizowany w przydomowym ogródku.

Czyli nie zawsze dla panów najlepszym strojem jest garnitur?

Nie polecam ubierania garniturów przez panów, którzy nie mają takiego zwyczaju. Moje obserwacje dowodzą, że w takich sytuacjach panowie zachowują się nienaturalnie, zaś garnitur, koszula i rawat sprawiają, że zamiast skupić się na randce, panowie myślą tylko o chwili, kiedy będą mogli zdjąć z siebie ubranie i wskoczyć w dżinsy i koszulkę.

Jak się należy zachować przy stole?

Panowie powinni pamiętać, iż w pierwsze kolejności należy dbać o dobre samopoczucie towarzyszących im pań. Zatem powinni pomóc im zająć miejsce, nałożyć potrawy na talerz czy nalać picie (jeśli zaistnieje taka potrzeba), wstać kiedy pani odchodzi lub wraca do stolika itd. Na stole nie wolno trzymać łokci ani kłaść na nim rzeczy, których nie umieściła tam obsługa (m.in. telefonów komórkowych, okularów, kluczy, portfela). Niedopuszczalne jest prowadzenie telefonicznych pogawędek przy stole, gdyż druga osoba może się poczuć zlekceważona.

A jeśli w trakcie kolacji zadzwoni telefon?

Gdy otrzymamy telefon w pilnej sprawie (aparat powinien on być wyciszony w trakcie spotkania i ewentualnie przełączony w tryb wibracyjny), należy przeprosić towarzysza bądź towarzyszkę, odejść w ustronne miejsce i ograniczyć czas trwania rozmowy do minimum.

Wiele osób zapomina, że serwetka znajdująca się po lewej stronie nakrycia lub na talerzu to nie tylko element dekoracyjny. Konieczne jest jej używanie. Po zajęciu miejsca przy stole należy ją rozłożyć na kolanach i używać do wycierania kącików ust. W czasie całego spotkania nie można pić i mówić z pełnymi ustami. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest opieranie sztućców o brzeg talerze podczas przerwy w jedzeniu. Takie robienie "mostów" jest niezgodne z zasadami dobrego wychowania, ponieważ może doprowadzić do powstania nieestetycznych plam na obrusie czy nawet naszym ubraniu. Dlatego należy pamiętać, że przerwę w jedzeniu sygnalizujemy sztućcami złożonymi "na krzyż" na talerzu, zaś koniec sztućcami ułożonymi równolegle na talerzu na godzinie 5 lub 6.

Kwiatowy savoir - vivre

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska