MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Królowa kwiatów

Malwa
Róże pnące i pienne dominują ostatnio w naszych ogrodach. Są efektowniejsze i szlachetniejsze od form krzaczastych. W szkółkach i w sklepach ogrodniczych znajdziemy odmiany o różnych kolorach kwiatów.

     Róże pienne to odmiany róż wielokwiatowych, wielkokwiatowych, pnących lub miniaturowych szczepione nie na szyjce korzeniowej, a na pniu podkładki. Jeśli na pniu z oczek wyrastają sztywne pędy róży wielkokwiatowej, powstaje forma drzewkowata, jeśli wiotkie pędy róży pnącej - forma płacząca.
     Niektóre odmiany róż pnących mają sztywne pędy, inne - pędy wiotkie. Są odmiany kwitnące raz w roku i powtarzające kwitnienie. Przy wyborze odmiany musimy zwrócić na to uwagę.
     Róże pienne
     
Róże pienne wymagają znacznie więcej troski niż róże krzaczaste. Sadzimy je przeważnie jesienią, wcześniej starannie wybierając miejsce, żeby jak najlepiej je wyeksponować. Ponieważ są bardzo dekoracyjne, wymagają miejsca dobrze widocznego, najlepiej na trawniku lub w alejce prowadzącej do domu lub altany. Lubią stanowiska słoneczne, ale nie przy południowej ścianie domu, gdzie w środku lata gleba może się zbyt mocno nagrzewać. Silne nasłonecznienie i wysoka temperatura przy małej wilgotności powietrza mogą u bardziej wrażliwych odmian powodować blednięcie kwiatów lub brunatnienie liści. Trzeba jednak pamiętać, że róże pienne źle rosną w miejscach zacienionych.
     Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym u róż piennych jest wycinanie (bez pozostawiania sęczków) wyrastających na pniu i z szyjki korzeniowej dzikich odrostów. Ponieważ pień jest w tym przypadku najważniejszą częścią rośliny, należy go chronić przed uszkodzeniami.
     Poza tym róż piennych nigdy nie tniemy do bukietów, ale systematycznie usuwamy przekwitłe kwiaty, ścinając je nad pierwszym od góry liściem właściwym. Jeśli pozostawimy je na krzewie, będą tworzyły owoce, co przyhamuje tworzenie nowych pędów i opóźni kwitnienie.
     Róże pnące
     
Róże pnące o wiotkich pędach zajmują mało miejsca, a doskonale pokrywają mury i ogrodzenia. Z reguły kwitną raz w roku, jednak bardzo obficie.
     Starsze odmiany róż o sztywnych pędach kwitną raz w roku, są wyższe i bardziej odporne na przemarzanie i niekorzystne warunki. Nowsze odmiany powtarzają kwitnienie, ale są wrażliwsze i wymagają staranniejszej pielęgnacji. Róże o sztywnych pędach powinny być prowadzone przy pergolach, łukach, filarach, ponieważ osiągają nawet 5 m długości. Podporą może być również stare drzewo o wysokim pniu.
     Choroby róż
     
Nasze róże mogą dopaść różne choroby grzybowe, z których najczęstsza jest czarna plamistość i mączniak prawdziwy.
     Czarna plamistość objawia się brązowymi lub czarnymi, nieregularnymi plamami na liściach. Zwykle wokół plam tkanki żółkną, a liście opadają. Zwalczanie polega na usuwaniu i paleniu porażonych liści, na uprawianiu odmian i gatunków mało wrażliwych na tę chorobę, a jeśli już wystąpi - na opryskiwaniu krzewów kilkakrotnie, co 10 dni preparatem Bravo 500 SC, Dithane M-45, Euparen 50 WP, Rubigan 12 EC, Saprol lub Systhane MZ 61,75 WP, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
     Mączniak prawdziwy objawia się białym, mączystym nalotem na liściach i pędach. Należy uprawiać gatunki i odmiany odporne na mączniaka, wycinać i palić porażone pędy, a po stwierdzeniu choroby opryskać krzewy 3-4 razy co 10 dni stosując przemiennie Bayleton 5 WP, Nimrod 25 EC, Rubigan 12 EC, Saprol, Systhane MZ 61,75 lub Pokon Mildew spray, ewentualnie Bioczos BR lub Bio Blatt 47 EC, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
     Nasze róże może też zaatakować mączniak rzekomy (nalot grzybni na dolnej stronie liścia, a na górnej - nieregularne, czerwonawe plamy). Jak w wypadku pozostałych chorób trzeba wycinać i palić chore pędy oraz opryskiwać rośliny 4 razy co 7 dni stosując przemiennie Dithane M-45, Miedzian 5- WP lub Previcur 607 SL.
     Szkodniki róż
     
W tym roku miłośnikom róż wiele kłopotów sprawiają szkodniki żerujące w pędach (np. bruzdownica pędówka, zwiot różany). Jednym sposobem na larwy jest wycinane uszkodzonych pędów do zdrowej części.
     Przędziorek chmielowiec powoduje małe, żółte plamki na górnej stronie liścia. Jeśli zauważymy takie objawy, należy krzewy opryskać preparatem Talstar 100 EC. Zabieg ten jednocześnie niszczy skoczka różanego, który powoduje objawy podobne do tych, spowodowanych przez przędziorka z tą różnicą, że plamy na liściach są białe, a nie żółte.
     Mszyca różano-szczeciowa często tworzy gęste kolonie na młodych pędach i pąkach kwiatowych. Zwalczamy ją Pirimorem, Pirimiksem, Aphisolem. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej.
     n Za tydzień - ogród w październiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska