MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronowo: Ostatnia według średniowiecznych reguł

Adam Lewandowski
Andrzej Probant
Andrzej Probant Fot. Adam Lewandowski
W weekend w Tuszynach - festyn cysterski (od soboty godz. 11) i inscenizacja bitwy pod Koronowem (niedziela godz. 15). Z Andrzejem Probantem, jednym z organizatorów tej imprezy rozmawiamy o... historii.

- Większość z Polaków wyrwanych ze snu na pytanie - w którym roku była bitwa pod Grunwaldem? - bez wahania odpowie: 1410, wskaże nawet dzień. O bitwie pod Koronowem wie niewielu. Ba, nie każdy wie nawet, że była...
- A to przecież ciekawy epizod w dziejach Polski. Na początku XV wieku Zakon Krzyżacki starał się podbić Żmudź. Było to mocno nie w smak zarówno królowi Władysławowi Jagielle, jak i Wielkiemu Księciu Litewskiemu Witoldowi. W 1409 roku Krzyżacy zajmują ziemię Dobrzyńską. W tym też czasie pojawia się nasz lokalny akcent: 27 sierpnia 1409 roku załoga zamku bydgoskiego dokonuje wypadu pod Świecie. Do niewoli trafia komtur świecki Henryk von Plauen, późniejszy wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego. Jednak oddziały krzyżackie uwalniają komtura i zaczynają oblegać zamek bydgoski, a następnie, wskutek zdrady, zdobywają go.

- Von Plauen został wielkim mistrzem po śmierci Urlicha von Junginena pod Grunwaldem...
- Do tej bitwy witwy doszło 15 lipca 1410 roku. Tę datę zna każdy. Niedobitki wojsk krzyżackich schroniły się w Malborku. Tamże podążył Jagiełło z wojskiem. Od oblężenia Malborka odstąpił 19 września. Zakon dość szybko zaczął lizać rany i w październiku siły krzyżackie liczyły już 10 000 zbrojnych. Wójt Nowej Marchii - Michał Küchmeister, również późniejszy wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego, na czele 4 tys. armii zdobył Tucholę i oblegał zamek tucholski. Postanowił zrobić wypad i opanować klasztor cysterski w Koronowie. Miał to być dogodny punkt wypadowy na Bydgoszcz. 10 października 1410 roku na polach pod Koronowem, w okolicach wsi Wilcze doszło do bitwy armii krzyżackiej i wojsk polskich.

- Dodajmy - zwycięska, jak victoria grunwaldzka...
- Tak. Była to być może ostatnia bitwa w Europie prowadzona wg. średniowiecznego kodeksu rycerskiego. Jej zwycięstwo przesądziło o zawarciu najpierw rozejmu, a potem 1 lutego 1411 roku I Pokoju Toruńskiego. Zakon Krzyżacki, choć istnieje do dziś, nigdy nie odzyskał już świetności. Inscenizacja tej bitwy w niedzielę o godz. 15 przybliży widowni tę historię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska