MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kora w prążki

Malwa Fot. Burda Polska
Są misterne i delikatne, czerwone, brązowe, ciemno - lub jasnozielone. Liście klonów. Niektóre odmiany zachwycają kolorami biało-zielonymi lub różowo- zielonymi. W ogrodzie posadźmy chociaż taki okaz.

     Botanicy doliczyli się 150 gatunków klonów - drzew i krzewów. Wszystkie pochodzą z półkuli północnej, najczęściej z Azji Wschodniej i Ameryki Północnej. Są efektowne o każdej porze roku. Wczesną wiosną mają jasnozielone liście, które później przebarwiają się w zależności od gatunku i odmiany. Jesienią liście czerwienieją. Są też odmiany o bardzo ozdobnej korze - u Acer capillipes jest ona zielono-biała, prążkowana, u Acer griseum łuszczy się i zwija w cienkie paseczki, u odmiany "Armstrong" jest srebrnoszara.
     Japoński żółty klon "Aureum" przez cały sezon ma liście w żółtozielonych odcieniach, odmiana klonu palmowego "Atropurpureum" ma liście ogniście czerwone. Inna odmiana tego gatunku - "Dissectum Viride" tworzy liście zielone, misternie i drobno podzielone, głęboko powcinane, a gałęzie zwieszają się łukowato.
     Odmiana "Brillantissimum" zadziwia zmiennością barw liści. Wiosną są różowe, później pokazują się na nich jasnożółte plamki, żeby jesienią przebarwić się na żółto. Podobnie odmiana "Armstrong" - młode liście są brązowe, później jasnozielone (dolna strona liścia jest wtedy biała). Jesienią robią się jasnożółte.
     Są też odmiany klonów o liściach dwubarwnych. "Drumondii" - odmiana klonu zwyczajnego ma zielone liście z szerokimi białymi brzegami, odmiana "Falmingo" klonu jesionolistnego ma różowe plamki na biało-zielonych blaszkach liści.
     Drzewa i krzewy
     Klony różnią się nie tylko kształtem i kolorem liści, ale też pokrojem. Właściwie nie tylko gatunek, ale też każda odmiana jest inna. Rekordy biją Japończycy, którzy wyhodowali 250 odmian klonu japońskiego. Mają one bardzo różne korony - od kulistych przez parasolowate i schodkowe. Różna jest też siła wzrostu tych drzew i krzewów. Osiągają od 1,5 do 20 metrów wysokości.
     Dekoracyjne formy mają też liczne odmiany klonu palmowego, śniadego, mandżurskiego oraz czerwonego. Jeszcze efektowniejszym drzewem jest klon kulisty, którego korona bez przycinania tworzy regularną kulę.
     Większość gatunków klonu możemy posadzić praktycznie w każdym ogrodzie. Nie mają specjalnych wymagań co do gleby i stanowiska. Najbardziej wymagające się odmiany klonów: japońskiego, czerwonego i palmowego. Najlepiej rosną w półcieniu, na glebie luźnej, kwaśnej.
     Czarne kropki
     Klony, niestety coraz częściej atakowane są przez różne choroby i szkodniki. Najczęściej występuje czarna plamistość liści klonu (wywoływana przez grzyby z rodzaju Rythisma) - na liściach pojawiają się czarne jak smoła duże kropki. Należy usuwać i palić opadłe liście. Porażone drzewa trzeba opryskać 2-3 razy co 7 dni jednym z preparatów: Baymat AE, Benazol 50 WP, Bravo 500 SC, Domark 100 EC, Sarfun 500 SC lub Sarbrawit 500 SC, przemiennie z biopreparatami Biochikol 020 PC lub Biosept 33 SL.
     Plamy z białym mączystym nalotem na liściach powodują grzyby z rodzaju Uncinula. Po kilkunastu dniach nalot ciemnieje. Nasileniu objawów chorobowych sprzyjają częste opady deszczu. Trzeba palić opadłe liście. Porażone egzemplarze należy opryskać 2-3 razy co 7-10 dni, przemiennie dwoma z podanych preparatów: Discus 500 WG, Nimrod 250 EC, Rubigan 12 EC lub Saprol 190 EC. Można też użyć: Antifung 20 SL, Bio Blatt 25 EC, Biochikol, Bioczos lub Biosept 33 SL.
     Brązowe plamy na liściach powoduje grzyb Pleuroceres pseudoplatani. Plamy stopniowo powiększają się, często prowadząc do zamierania liści. Chore drzewa trzeba opryskać 2-3-krotnie co 7 dni preparatami: Benazol 50 WP, Bravo 500 SC, Domark 100 EC, Sarfun 500 SC, Score 250 EC przemiennie z Biochikolem lub Bioseptem.
     Suche plamy na liściach powoduje grzyb Cristulariella depraedens. Objawy widoczne są w niższych partiach korony. Z czasem obumarłe tkanki wykruszają się, a w liściach powstają dziury. Warto usuwać i palić opadłe liście. Zwalczanie chemiczne - jak wyżej.
     Kolonie złożone z jasno- lub szarozielonych owadów na najmłodszych pędach i na dolnej stronie liści tworzy mszyca - zdobniczka jaworowa. Zaatakowane drzewa należy opryskać jednym z preparatów: Confidor 200 SL, Mospilan 20 SP, Mszyca Stop AL, Aphisol Bio AL, Pirimix AE, Pirimix AL, Piriflor 01 AE, Pirimor, Provado Plus AE lub Savonil Super AL.
     Pomarszczone wzdłuż nerwów liście wskazują na obecność larw muchówki - pryszczarka jaworowiaka. Po zauważeniu szkodnika drzewa trzeba opryskać 2-3-krotnie co 7 dni Fastakiem 100 EC.
     
     n Za tydzień - o chorobach i szkodnikach roślin balkonowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska