MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na najciekawszy witacz dożynkowy w Kujawsko-Pomorskiem

AGW
AGW
Kandydatur z pewnością nie zabraknie, a wybór będzie trudny, bo wystarczy na przełomie sierpnia i września zrobić krótką wycieczkę po regionie, by zachwycić się pomysłowością, wykonaniem i humorem autorów dożynkowych witaczy na Kujawach i Pomorzu.

- Konkurs jest skierowany do wszystkich sołectw z województwa kujawsko-pomorskiego, a jego ideą jest zachowanie tradycji budowania na wsiach słomianych scenografii przy drogach publicznych i na skwerach w okresie dożynek oraz aktywizacja mieszkańców do wspólnego działania i kreowania wizerunku swojej miejscowości - zachęca marszałek Piotr Całbecki. - Zapraszam gminy do udziału w konkursie.

To pierwszy raz, kiedy urząd marszałkowski organizuje konkurs na najciekawszy witacz dożynkowy w województwie kujawsko-pomorskim. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od gmin do 25 września 2019.

"Zgłoszenia do konkursu mogą dokonywać gminy województwa kujawsko-pomorskiego. Do konkursu gmina może zgłosić tylko jedno sołectwo, a sołectwo może zgłosić do konkursu tylko jeden witacz dożynkowy. Po wyłonieniu laureatów konkursu gminy, na terenie których znajdują się zwycięskie sołectwa otrzymają z nagrodę finansową".

Zgłoszenia można składać drogą elektroniczną na adres [email protected].

Szczegółowych informacji na temat organizacji konkursu udziela Departament Rolnictwa i Geodezji, ul. Targowa 13/15, 87-100 Toruń

Regulamin, karta zgłoszeniowa i oświadczenia są do pobrania na stronie kujawsko-pomorskie.pl

Wieś sąsiadująca z Kowalewem Pomorskim przy drodze wojewódzkiej nr 554, przy trasie do Martyńca co roku ustawia witacze dożynkowe. Są coraz bardziej rozbudowane, a w 2019 roku w Sierakowie powstała cała zagroda z chatą, do której można nawet wejść! Mało tego - usiądziemy tu przy stole, rozprostujemy się na kanapie, przejrzymy w lustrze. Na oparciu krzesła jest kartka: "Gościu drogi, wejdź w te progi, przysiądź chwilę, wpisz się mile. Dziękujemy". Na stole czeka księga gości. Chata została w pełni wyposażona - stoi tu kredens z przetworami, telewizor, stara skrzynia. We wnętrzu tego słomianego domu zadbano o detale - są kubki, kwiaty, ozdobne dynie i jabłka, garnki, maszynka do mielenia mięsa, a na suficie nawet wisi żyrandol. Obok mieszkańcy Sierakowa wybudowali zagrodę ze zwierzętami, koń z wozem, wiatrak i studnia. Często przed tym niesamowitym witaczem zatrzymują się przejezdni i robią zdjęcia. Gratulujemy pomysłu i wykonania! - Wspólnie czytamy wpisy i one bardzo nas motywują - przyznaje Marta Pawlik-Śliwa, sołtys Sierakowa. Mowa o księdze gości, która czeka na odwiedzających. Okazuje się, że to już druga, bo pierwsza, mimo 96 kartek, została już zapełniona. Pani sołtys szacuje, że jest w niej ok. 700 wpisów. - Są z całej Polski, a nawet zagranicy: Buenos Aires, Mongolii, Włoch czy Irlandii - wymiania z dumą. - To dla nas największa satysfakcja, nagroda. Witacz powstawał 4 dni, a tak naprawdę o wiele dłużej, bo już wcześniej jedna z pań przygotowała postaci, ktoś inny zwierzęta ze słomy. - Sam dach zajął nam 1,5 dnia razem z koszeniem trzciny - wspomina Marta Pawlik-Śliwa. Łącznie przy wszystkich elementach pracowało prawie 20 osób, głównie rada sołectwa i KGW Sierakowo. - Super, że są osoby, które chcą to robić - cieszy się sołtyska i docenia funkcję integracyjną stawiania witacza. Pomysł na kolejny rok rodzi się już podczas stawiania tegorocznego witacza dożynkowego. - Jest już wizja na kolejny rok, zagroda będzie jeszcze bardziej rozbudowana. Z naszymi mężami wyliczyliśmy, ile będzie potrzeba słomy i poro wyszło - przyznaje pani Marta, ale nie zdradza, co dokładnie wybudują w Sierakowie w 2020 roku. To będzie niespodzianka.Witacz-zagrodę w Sierakowie będzie można odwiedzać przynajmniej do końca tygodnia, może nieco dłużej. Część elementów mieszkańcy zabiorą w weekend (7-8.09) do centrum wsi, żeby przyozdobić ją na swoje dożynki. ________________________________Okres dożynkowy powoli dobiega końca, jednak mieszkańcy uwieczniają te wydarzenia, jak np. w Dąbrowie Chełmińskiej, gdzie powstał film "Śladami Tradycji".

W Sierakowie przeszli samych siebie! Witacz 2019 to całe gos...

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska