MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komu trzynastka?

Hanna Walenczykowska
Do końca marca pracownicy "budżetówki" powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne tzw. trzynastkę. Jeśli jej nie dostali, powinni dochodzić swoich praw przed sądem pracy.

     Wysokość i sposób wypłacania "trzynastej pensji" regulują zapisy ustawy z 12 grudnia 1997 roku (Dz.U. z 29.12.1997 r.). Przysługuje one pracownikom jednostek sfery budżetowej, w tym np. pracowników zatrudnionych w urzędach: władzy państwowej, kontroli, ochrony państwa, sądach i trybunałach. Ustawa dotyczy też zatrudnionych w samorządowych jednostkach budżetowych, zakładach budżetowych, biurach poselskich i senatorskich oraz klubach i kołach parlamentarnych. Przepisów tej ustawy nie stosuje się do żołnierzy oraz funkcjonariuszy Policji, UOP, Straży Granicznej, Służby Celnej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.
     - _Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego - _wyjaśnia Beata Gołębiewska, zastępca okręgowego inspektora pracy w Bydgoszczy. - Ktoś kto nie przepracował całego roku, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu pracy, pod warunkiem jednak, że nie był on krótszy niż sześć miesięcy.
     Warunek ten (6 miesięcy pracy) nie jest wymagany w przypadku np.:
     

  • nauczycieli - zatrudnianych zgodnie z organizacją pracy szkoły,
         

  • pracownika "sezonowego" - umowa o pracę zawarta na minimum 3 miesiące,
         

  • powołania pracownika do służby wojskowej,
         

  • rozwiązania stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę lub rentę, przeniesienia służbowego, powołania, wyboru, likwidacji pracodawcy, zwolnień grupowych, reorganizacji,
         

  • korzystania z urlopu wychowawczego, urlopu dla podratowania zdrowia.
         Pracownik może utracić prawo do "trzynastki", jeśli: ma nie usprawiedliwioną nieobecność w pracy (ponad 2 dni), przyszedł pijany, otrzymał karę dyscyplinarną lub z własnej winy został zwolniony ze stanowiska.
         Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego.
         - Wynagrodzenie roczne wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Pracownicy, którym "trzynastki" nie wypłacono, mogą dochodzić swoich praw przed sądem pracy. Przedawnienie roszczeń upływa po trzech latach - dodaje inspektor pracy.
         Natomiast wypłata dodatkowej, rocznej pensji pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę z powodu likwidacji zakładu, powinna nastąpić w dniu rozwiązywania stosunku pracy.

  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Te firmy planują rekrutacje. Jest pewne zaskoczenie

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Dołącz do nas na X!

    Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

    Obserwuj nas na X!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska