Jacek Deptuła

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  są bardziej odporni od nas na polityczne harce i gospodarcze oszustwa elit. Chyba nie. Biorąc pod uwagę, że poziom życia i siła nabywcza pieniądza w Polsce i na Węgrzech są podobne (a bezrobocie dwukrotnie wyższe nad Wisłą), warto zapytać, czy możliwy jest u nas podobny, niekontrolowany i zaskakujący bunt?

  Obawiam się, że tak. Nieoczekiwane rewolty tłumów rodzą się zazwyczaj z najmniej spodziewanych powodów. Tu działa zasada iskry. W Budapeszcie były nią ujawnione przez media nagrania, w których premier Węgier mówił przed wyborami, że aby się utrzymać przy władzy rząd parę lat okłamywał społeczeństwo. To wystarczyło.


  Niezła dziś koniunktura gospodarcza w Polsce może uśpić rządzących. Fatalna, groteskowa wręcz atmosfera polityczna, może natomiast obudzić rządzonych. Jak długo można znosić nieudolność, nieskuteczność i partyjniactwo polityków? Jeśli dojdzie do tego jakiś nieoczekiwany, nawet niewielki kryzys ekonomiczny - powstanie mieszanka wybuchowa. I wówczas iskrą może stać się jakaś drobna w sumie podwyżka cen. Przerabialiśmy to w naszej najnowszej historii parę razy.


  Dlatego z rosnącym zdumieniem przyglądam się fatalnym perspektywom politycznym w Polsce.

  To wręcz beznadziejne miotanie się liderów PiS, PO i Samoobrony, chocholi taniec, który prędzej czy później eksploduje. A w każdej koniunkturze gospodarczej tylko jedno wiadomo na pewno: że się skończy.


  Szanse na to są spore - za pasem wybory samorządowe z mnóstwem nierealnych obietnic i absurdalnych żądań. A w perspektywie paru miesięcy (tygodni?) parlamentarne.


  Pytanie tylko, co może być iskrą?  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo