Jacek Deptuła

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Polska stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tym samym znaleźliśmy się w obszarze europejskiego i transatlantyckiego systemu bezpieczeństwa. A trzeba pamiętać, że siedem lat temu nie było tak wyraźnych sygnałów z Rosji o chęci odbudowy jej dawnej mocarstwowości. Dla dzisiejszej Polski, kraju granicznego NATO i Unii Europejskiej, ma to kapitalne znaczenie.

  W marcu 1999 roku Polska stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tym samym znaleźliśmy się w obszarze europejskiego i transatlantyckiego systemu bezpieczeństwa. A trzeba pamiętać, że siedem lat temu nie było tak wyraźnych sygnałów z Rosji o chęci odbudowy jej dawnej mocarstwowości. Dla dzisiejszej Polski, kraju granicznego NATO i Unii Europejskiej, ma to kapitalne znaczenie.


  Dlaczego więc pchamy się bez sensu na dalekie awantury w Iraku i Afganistanie? - pyta nie tylko opozycja. Nasz udział w tych wojnach to nic innego, jak konsekwencja członkostwa w NATO. Uważam, że polska racja stanu wymaga włączenia się do tych operacji. NATO to nie tylko nasz parasol ochronny, czasami trzeba go rozłożyć nad innymi.


  Natomiast sposób, w jaki rządzący Polską podejmują te decyzje - począwszy od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - jest kompromitujący.

  To prawda, że zgodnie z konstytucją o wysłaniu wojsk decyduje prezydent na wniosek rządu. Ale dlaczego nie było na ten temat żadnej dyskusji? Dlaczego tak łatwo przechodzi się do porządku dziennego nad tym, że nasze wojska w Iraku miały być rok, który się dziwnie wydłuża? Czy nasi ministrowie obrony nie wybiegają zbyt szybko przed orkiestrę? I czy przewidują, że konflikt w Iraku i Afganistanie może potrwać całe lata? Obawiam się, że tych wojen wygrać się po prostu nie da. Co wówczas? Na fanatycznych afgańskich talibach połamały sobie zęby, jak dotąd, wszystkie armie interwencyjne.


  Dlatego mamy prawo pytać o to rządzących. A jeszcze większe prawo mamy do uzyskania konkretnej odpowiedzi.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo