Na gorąco

  Jan Raszeja

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Od rocznicy dzielą nas już dwa dni, ale wrócę do niej, bo - myślę - trzeba. Bo to był pierwszy Trzeci Maj Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta Rzeczpospolitej. Dlatego dla niego był szczególnie ważny, a dla nas - także szczególnie pouczający.

  I Annie Walentynowicz, i Andrzejowi Gwieździe order dawno się należał za to, czego dokonali przed dwudziestu kilku laty, gdy zakładali Wolne Związki i za strajk gdański. I za to właśnie - tak to rozumiem, tak to rozumieć chcę - go dostali. Nie za spory z Wałęsą, ani nie za spiskowe widzenie najnowszej polskiej historii. Lech Kaczyński zrobił to, co powinni zrobić jego poprzednicy. Gdyby chcieli.


  Przy okazji jednak prezydent ponownie - choć w łagodniejszej formie niż przed kilkoma miesiącami - powrócił do sprawy rzekomego obdzielania orderami ludzi, którzy mieli służyć zniewoleniu kraju, czyli byłych działaczy PRL. I obiecał, że teraz będzie inaczej, sprawiedliwiej.


  Nie sposób dokonać choćby pobieżnej analizy wszystkich tysięcy odznaczonych w przeciągu ostatnich kilkunastu lat. Znacznie jednak krótsza jest lista kawalerów najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego, tego samego, którym Kaczyński udekorował wczoraj Walentynowicz, Gwiazdę i biskupa Tokarczuka - zamieszczamy ją na pierwszej stronie. Zastanówmy się, które nazwisko nie powinno się na niej znaleźć, kto z tych ludzi nie jest godny tego orderu. Włodzimierz Reczek - jeśli go dostał za pezetpeerowską przeszłość. A jeśli za prezesowanie PZPN-owi, gdy zajęliśmy trzecie miejsce na mistrzostwach świata?


  I kto jeszcze, panie prezydencie?


  Którego z tych ludzi Rzeczpospolita powinna się wstydzić?


  Którego wstydzi się pan?


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo