Na gorąco

  Jacek Deptuła

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wynik wyborów wydaje mi się, jak na nasze standardy polityczne, całkiem racjonalny. Twierdzę, że my, wyborcy, potrafimy przed urną zachować zdrowy rozsądek. Mimo niskiej - co wybory niższej - frekwencji, ale o to trzeba już winić polityków, nie nas.
       Trzyprocentowa przewaga PiS nad PO sprawia, że obie partie będą się i uzupełniać, i blokować co bardziej skrajne pomysły. Marny - jak na zwycięzców - wynik nie pozwoli powoływać się braciom Kaczyńskim, czy Janowi Rokicie na "wolę narodu". 26 procent poparcia dla PiS oraz 24 dla Platformy oznacza, że mają za sobą zaledwie połowę z 38 proc. głosujących. To bardzo mało. Nie daliśmy więc koalicji tzw.
  większości konstytucyjnej (2/3 mandatów), co uniemożliwi realizację jakobińskich eksperymentów. Trudniej będzie więc proklamować rewolucyjną IV RP, a zdecydowanie łatwiej - posprzątać Trzecią. Wyborcy ukarali również arogancję PO, która już ponad rok temu mianowała Jana Rokitę premierem.
       Zaskakująco dobre wyniki SLD, PSL i Samoobrony spowodują, że PO-PiS będzie się musiał liczyć z silną (choć często destrukcyjną) opozycją. Wojciech Olejniczak odtrąbił wprawdzie przypływ zaufania do SLD, ale się grubo myli. Tak dobry wynik to skutek strachu lewicowego elektoratu przed PiS, nie zaś odrodzenia lewicy. Marne poparcie dla LPR dowiodło z kolei, że Polacy odrzucają wojowniczą, bogojczyźnianą frazeologię z jej "wodzem" i gorącymi, ogolonymi głowami. Wynik Samoobrony świadczy zaś o tym, że tani populizm nadal jest w cenie, ale umiarkowanej.
       SdPl poza burtą sejmową to nic innego, jak niechęć wobec politycznego dziewictwa Marka Borowskiego. Gdyby w 2002 roku pamiętał o honorze i uczciwości w SLD - miałby szansę. Ale SdPl powstała wtedy, kiedy kapitan Leszek Miller szedł z łajbą na dno. O Demokratach trudno nawet mówić. Oni ciągle nie wiedzą, jak robi się politykę, tylko mędrkują.
       A prawdziwy upadek III RP nastąpi wówczas, gdy PO i PiS skoczą sobie do gardeł. I trzeba będzie zaczynać od zera.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo