Na gorąco

  Jan Raszeja

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wiele jest powodów, dla których wizytę Benedykta XVI w Niemczech trzeba uznać za ważne wydarzenie. Było to pierwsze w tym pontyfikacie spotkanie papieża z setkami tysiącami ludzi. Co więcej - jego przebieg wskazuje, iż - podobnie jak jego wielki poprzednik - także i on potrafi nawiązać dialog z młodymi ludźmi. Jest to wreszcie dialog będący swoistą kontynuacją rozmowy, którą z nimi przez 27 lat prowadził Jan Paweł II.
       Jest jednak jeszcze jedna sprawa nadająca temu, co się działo w Kolonii wymiar szczegółny. Oto, w sobotę, Benedykt XVI spotkał się z przedstawicielami wspólnot muzułmańskich istniejących w Niemczech. I wtedy właśnie, w sposób niezwykle stanowczy i zdecydowany potępił terroryzm: "To perwersyjny i okrutny wybór, depczący święte prawo do życia i fundamenty cywilizowanego współistnienia".
  Papież nie użył, co prawda, przymiotnika "muzułmański", ale nikt nie miał i nie ma wątpliwości, że chodziło mu właśnie o islamskich fundamentalistów, zbrodniczych fanatyków, którzy w imię Koranu odcinają ludziom głowy albo podkładają bomby rozrywające niewinnych. Przecież wszyscy dobrze wiemy (choć mówi o tym tylko Oriana Fallaci): nie wszyscy muzułmanie są terrorystami, ale wszyscy terroryści są muzułmanami.
       Twarde słowa, które padły w Kolonii z ust głowy Kościoła, musiały zostać wypowiedziane. Jan Paweł II, w swym ogromnym umiłowaniu człowieka, apelował o pojednanie z nadzieją, że jego błaganie dotrze do każdego i trafi do wszystkich. Ale dany przez niego znak pokoju został odrzucony ze wzgardą, nie przebił się przez skorupę nienawiści.
       Zginął w londyńskim metrze, codziennie umiera w Iraku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo