Na gorąco

  Jan Raszeja

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  <i>Dziwnie, strasznie plotła nam się historia w czasie II wojny. Walczyliśmy od pierwszego do ostatniego wystrzału, jaki oddano w Europie. Byliśmy tam, gdzie się zaczęła i tam, gdzie dobiegła kresu. Straciliśmy sześć milionów ludzi.
       Dziwnie, strasznie plotła nam się historia w czasie II wojny. Walczyliśmy od pierwszego do ostatniego wystrzału, jaki oddano w Europie. Byliśmy tam, gdzie się zaczęła i tam, gdzie dobiegła kresu. Straciliśmy sześć milionów ludzi. Nasi zaciekli wrogowie stawali się naszymi groźnymi sojusznikami. Rzeczpospolitej odebrano większość jej terytorium. Zyskaliśmy nowe ziemie. Byliśmy jednocześnie wśród zwycięzców i wśród przegranych. Zostaliśmy wyzwoleni, ale odebrano nam suwerenność. Zapanował pokój, choć długo jeszcze trwała wojna domowa.
       Dla większości z nas to już przeszłość, której nie doświadczyliśmy, którą trudno nam pojąć, choć odbiła się na naszych losach i życiu, bo ta Polska, którą znamy, z całą swoją nędzą i blaskiem, chwałą, dumą i wstydem ma swoje korzenie w tamtym wojennym czasie. Historia w moim kraju żyje, bo tutaj każdy z tych, którym jeszcze nie jest wszystko jedno, jest nią zarażony. Nie ma na nią skutecznej szczepionki.
       Chciałbym wierzyć, że cały ten zgiełk, który poprzedził rocznicowe obchody jest tylko efektem szlachetnego wirusa polskiej pamięci. Chciałbym myśleć, że jest prawdziwą troską o to, aby nisko pokłonić się w tym dniu nad naprawdę wszystkim mogiłami. Chciałbym mieć nadzieję, że wynika z godności, z dumy, że mamy wreszcie niezawisłe państwo.
       Nie dopuszczam myśli, iż mógł być tylko fragmentem przedwyborczego wiecu.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo