Na gorąco

  Jacek Deptuła

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  A więc mamy kolejnego premiera. Nowy szef gabinetu Rady Ministrów nazywa się Jarosław Kaczyński i jest prezesem Prawa i Sprawiedliwości. PiS wygrało bowiem wczorajszy sondaż CBOS i wyprzedziło o 4 proc. Platformę Obywatelską. Prezesowi dało to pretekst do odtrąbienia zwycięstwa i podkreślenia, że o premierze z PO nie będzie mowy.
       Komiczne są te przedwczesne fanfary i dzielenie skóry na żywym niedźwiedziu. Ale groźniejsze jest co innego. Przyszły premier nie dopuszcza w ogóle żadnej możliwości kompromisu. Znając zaś Jana Marię Rokitę, obwołanego premierem już dawno, nie wyobrażam sobie pierwszych trzech miesięcy koalicyjnego rządu PO-PiS. Jeśli dodać do tego chłopski upór (ale i skuteczność) Andrzeja Leppera oraz nawiedzenie Romana Giertycha - otrzymamy mieszankę wybuchową o ogromnej sile rażenia. Głównie zwykłych obywateli. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że nie mam racji.
       Wczorajszy sondaż CBOS wart jest uwagi także z innego względu. Ciągle bezbarwna profesorska Unia Wolności pozostaje poza 5-procentowym progiem wyborczym. To niesłychane, jak partia o największym potencjale intelektualnym może być tak żałośnie nieskuteczna. W ciągu kilkunastu lat polskiej demokracji członkowie UW nie nauczyli się doprawdy niczego. Od lat brakuje im czytelnego programu, silnego przywódcy, a także wiary w zwycięstwo, którą tak okropnie grzeszą konkurenci.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo