Na gorąco

  Jan Raszeja

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zadeklarowanie przez Lecha Kaczyńskiego chęci do ubiegania się o najwyższy urząd Rzeczpospolitej nie jest żadnym zaskoczeniem. Wbrew temu co dziś mówi sam pretendent, stało się to jasne już wtedy, gdy wystartował w wyborach na prezydenta Warszawy.
       Miał to być doskonały dołek startowy w wyścigu do Pałacu Namiestnikowskiego. Wszak skoro rządzi się największym miastem w kraju, to czemu nie można rządzić nim samym? Fakt, że Kaczyński nie jest dobrym prezydentem stolicy, wydaje się nie mieć większego znaczenia dla dobrego samopoczucia lidera PiS-u. Podobnie zresztą jak i to, że - znów wbrew temu co opowiada - nie był ani doskonałym prezesem NIK, ani wybitnym ministrem sprawiedliwości. Byli lepsi od niego. Może tylko zdolność autoreklamy mieli gorzej rozwiniętą.
       A jakim byłby prezydentem?
       To oczywiście gdybanie, ale jakieś wnioski wynikające z tego co mówi o swych planach, jednak już się nasuwają.
       Zdaje więc się, iż nie zamierza ubiegać się o tytuł Prezydenta Wszystkich Polaków. Wpisanie lustracji do nowej (jakże by inaczej) Konstytucji, wzmocnienie władzy prezydenckiej kosztem parlamentu, likwidacja takich instytucji jak Rada Polityki Pieniężnej czy Rzecznik Praw Obywatelskich i zastąpienie ich - w najlepszym razie - ciałami całkowicie zależnymi od siebie, to ryzykowne dla demokracji pomysły, stanowiące idealną pożywkę dla konfliktów politycznych. Oczywiście - mogłyby okazać się pożyteczne, gdyby prezydentem był człowiek wybitny, potrafiący ogromną władzę spożytkować dla dobra Polski. Natomiast Lechowi Kaczyńskiemu wydaje się, że jest wybitny.
       A to różnica.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo