Na gorąco

  Jan Raszeja

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  <i>Wprowadzenie w Iraku stanu wyjątkowego mającego trwać dwa miesiące i to na dwa miesiące przed wyborami, może być zapowiedzią, że ich nie będzie w ogóle. I tylko w tym sensie wczorajsze zarządzenie tymczasowych władz irackich należy traktować jako krok ważny, bo samo zadekretowanie stanu wyjątkowego ma znaczenie niewielkie.
       Wprowadzenie w Iraku stanu wyjątkowego mającego trwać dwa miesiące i to na dwa miesiące przed wyborami, może być zapowiedzią, że ich nie będzie w ogóle. I tylko w tym sensie wczorajsze zarządzenie tymczasowych władz irackich należy traktować jako krok ważny, bo samo zadekretowanie stanu wyjątkowego ma znaczenie niewielkie.
       Nieduże, bo przecież już od wielu miesięcy w tym biednym kraju toczy się nie jakaś wojna partyzancka, lecz zwykła wojna domowa.
  Od dawna niektóre, nawet duże miasta, pozostają poza kontrolą i sił rządowych, i wojsk koalicyjnych; właśnie ma się zacząć kolejny szturm na Faludżę. Nawet znaczna część samego Bagdadu, tzw. Miasto al-Sadra, jest swoistą strefą śmierci, do której nie zaglądają ani iraccy policjanci, ani amerykańscy żołnierze. Nieprzerwanie trwają ataki na linie komunikacyjne, ropociągi.
       Jednak obok ślepych i barbarzyńskich aktów terroru wymierzonych we wszystkich i w nikogo, takich, w których najczęściej i najliczniej giną niczemu niewinni cywile, w działaniach irackich bojowników (terrorystów, partyzantów - jak kto woli) coraz liczniejsze stają się uderzenia wymierzone precyzyjnie w żołnierzy rządowych i w lokalne siły bezpieczeństwa. Intencja jest czytelna: zastraszyć tych, którzy służą (bądź zamierzają służyć) oficjalnej władzy, pozbawić ją poparcia i wsparcia, czyli po prostu ją rozbroić, tak aby zmuszona była oprzeć się tylko na karabinach amerykańskich, brytyjskich, także polskich. A wówczas w oczach wszystkich Irakijczyków stanie się godną pogardy grupą zdrajców i kolaboracjonistów.
       Najbliższe tygodnie mogą okazać się decydujące: jeśli rządowi nie uda się faktycznie zapanować nad Irakiem i stłumić narastającej rebelii, to krew zaleje ten kraj.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo