Na gorąco

  Jan Raszeja

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  <i>Wczoraj minęły dwa lata od tragedii na moskiewskiej Dubrowce.
       Wczoraj minęły dwa lata od tragedii na moskiewskiej Dubrowce.
       Wtedy myślałem - i chyba nie ja jeden - że to apogeum czeczeńskiej wojny. 170 zabitych - zastrzelonych czlonków samobójczego komanda i zagazowanych moskwian, którzy przyszli do teatru. Pomyliłem się; wówczas nie wiedziałem nawet, gdzie jest Biesłan.
       Więc teraz, w piątym już roku drugiej czeczeńskiej wojny nie odważę się powiedzieć - i chyba nie ja jeden - że już nic gorszego stać się nie może i się nie stanie.
       Przed kilkoma dniami na plac Puszkina, kilkaset metrów od Kremla przyszło dwa tysiące Rosjan aby zaprotestować przeciw tej wojnie. Dawno aż tylu ludzi nie protestowało w rosyjskiej stolicy w sprawie Czeczenii. Ale więcej klientów dziennie je hamburgery u McDonaldsa na tym samym placu.
       W dwa lata po Dubrowce, w niespełna dwa miesiące po Biesłanie, w początkach drugiej kadencji prezydenckiej Putina jedno tylko wiadomo na pewno: nie będzie pokoju ani w Groznym, ani nad Terekiem, nie będzie pokoju w górach Czeczenii. Cóż z tego, że chcą go ci, którzy powrócili do swoich zrujnowanych domów z obozów dla uchodźców w Inguszetii, skoro pokoju nie chcą czeczeńscy dowódcy już nie wyobrażający sobie życia bez wojny. Cóż, że coraz więcej Rosjan widzi jej bezsens, skoro podgórze Kaukazu jest doskonałym poligonem dla rosyjskich generałów. A dla jednych i drugich - prawdziwą Ziemią Obiecaną do robienia wielkich, wspaniałych, brudnych interesów. Takich, dla których warto poświęcić widzów "Nord-Ostu" i osetyńskie dzieci.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo