MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Klimatyzacja, dostęp do internetu i kierowca z alkomatem. 12 nowoczesnych autobusów wyjedzie na ulice Inowrocławia

(FI)
Dwa takie elektryczne Solarisy przyjadą niebawem do Inowrocławia
Dwa takie elektryczne Solarisy przyjadą niebawem do Inowrocławia www.solaris.com
- Zgodnie z umową, do 15 sierpnia powinny dotrzeć do nas wszystkie nowe autobusy. Pojazdy przyjadą w kilku partiach - informuje Mariusz Kuszel, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Inowrocławiu.

Przewoźnik nabył 12 nowych wozów. Dwa z nich, marki Solaris, są autobusami o napędzie elektryczny, a pozostałe dziesięć, to pojazdy Volvo o napędzie hybrydowym - elektrycznym i spalinowym. - Czeka nas pewnego rodzaju rewolucja. Te dwanaście autobusów wykonano w nowoczesnych technologiach, z którymi nie mieliśmy jeszcze do czynienia. Musimy się bardzo starannie przygotować do ich eksploatacji - komentuje prezes.

W MPK powstały już specjalne stanowiska, w których ładowane będą akumulatory nowych wozów. Szkoleniu poddane zostaną osoby wyznaczone do obsługi pojazdów. Odbywać się ono będzie u producentów, jak i na miejscu w MPK. - Przeszkolić trzeba będzie też kierowców, którzy wyjadą nowymi wozami na ulice Inowrocławia. Nowe systemy napędowe wymagają bowiem zmiany techniki jazdy - dodaje Mariusz Kuszel.

Solarisy i Volva rozpoczną pracę pod koniec sierpnia lub w pierwszych dniach września. Autobusy, po dojechaniu do bazy przy ul. Warzyniaka, trzeba będzie m. in. wyposażyć w tabliczki informacyjne, regulaminy i tym podobne informacje niezbędne dla pasażerów.

Przeczytaj również: Inowrocławski radny chce, by MPK woziło za darmo bezrobotnych. Prezydent Brejza nazywa to demagogią
W nowoczesnych wozach znajdą się siedziska dla pasażerów z logotypem Inowrocławia. Nie zabraknie tam wyposażenia umożliwiającego podładowanie przez pasażerów telefonów komórkowych czy skorzystanie przez nich z sieci internetowej. Kabiny wozów będą klimatyzowane w części dla kierowcy i pasażerów. - Nowinkami będą alkomaty zainstalowane przy stanowiskach kierowców. Nie da się uruchomić silnika autobusu, dopóki osoba zasiadająca za kierownicą nie przebada się na zawartość alkoholu w organizmie. Co ciekawe, pojazdy będą też mieć czujniki temperatury opon i ciśnienia w oponach - wylicza prezes MPK.

Zakup nowych autobusów kosztował ponad 20 mln zł. Aż 85 proc. kosztów pokrywała Unia Europejska. Kierownictwo MPK liczy, że nowe systemy napędzania przyniosą firmie oszczędności. Autobus elektryczny powinien być tańszy od tego z tradycyjnym napędem o jakieś 30 proc., zaś hybrydowy powinien dać 20-proc. oszczędności na paliwie. Wraz z pojawieniem się nowych wozów, MPK zamierza wycofać z użytkowania do 14 starszych autobusów marki Jelcz.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska