Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze aktywne! Możemy żyć ze swoim pasożytem przez dwa tygodnie!

s
Kleszcze reagują na ciepło, drgania gruntu, a nawet.. nasz zapach potu. Ba, ofiarę wyczują z 30 metrów, przez pół roku są w stanie nie jeść, a mnożą się jak szalone. Trwa kolejny sezon na kleszcze.

Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na te pajęczaki. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach - wskazuje w najnowszym apelu Główny Inspektorat Sanitarny.

Kleszcze na swój wzrok nie mogą liczyć, więc polują za pomocą receptorów. Niestety, niezwykle czułych! Swojej ofierze wpuszczają antykoagulant, który rozrzedza krew oraz substancję znieczulającą - usypia naszą czujność. Kleszcze są tym większą zmorą, że cechuje je duża płodność.

Samica kleszcza składa rocznie 2-5 tys. jaj.

W naszym kraju żyje ponad 20 gatunków kleszczy. Choć - przez łagodną zimę - ci drapieżcy polują już od pewnego czasu, obecne warunki są dla nich idealne. Przypomnijmy, że kleszcze nie skaczą z drzew. Czyhają w krzakach lub wysokich trawach - do około 1,5 m. Kiedy znajdą się na ofierze, nie wkłuwają się w nią błyskawicznie, ale szukają najdelikatniejszego miejsca. Czyli?

Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach) - wylicza GIS.

W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą:

  • borelioza
  • kleszczowe zapalenie mózgu (można się zaszczepić)

Jeśli tylko zauważysz na sobie kleszcza, musisz go jak najszybciej wyciągnąć. Można użyć w tym celu specjalne urządzenie, które znajdziesz w aptekach, ale przyda się również zwykła pęseta. Uwaga! Zacznij zabieg od starannego umycia rąk - chodzi o to, by zapobiec ewentualnemu zakażeniu.

[b]Warto wiedzieć więcej: Kleszcze poczuły wiosnę 2020 i nie boją się koronawirusa. Jak usuwać kleszcze? Wyjaśnia lekarz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska