KLASYFIKACJA MEDALOWA IGRZYSK OLIMPIJSKICH W SOCZI

Kamil Stoch jako pierwszy Polak zdobył dwa złote medale na jednych ZIO.
Kamil Stoch jako pierwszy Polak zdobył dwa złote medale na jednych ZIO. Paweł Relikowski
Gospodarze uzbierali 33 medale, aż 13 złotych. W obu kategoriach byli najlepsi, co jest sporą niespodzianką.

W Rosji to sukces równie niespodziewany, jak porażka hokeistów tego kraju w ćwierćfinale. Cztery lata temu rosyjskich sportowców nie było nawet w czołowej dziesiątce (wygrała wtedy Kanada przed Niermcami i USA).

Gospodarze zwycięstwo zapewnili sobie w ostatni weekend, gdy zdobyli złoto w sztafecie biathlonowej, bobslejach i zgarnęli wszystkie medale w biegu na 50 km mężczyzn.

To spore zaskoczenie, bo więcej szans dawano jednak Norwegii, Kanadzie czy USA. Rosjanie po raz ostatni wygrali ZIO w 1994 w Lillehammer, ale wtedy wystarczyły im do tego 23 medali (w tym 9 złotych)

Przeczytaj także: Galeria medalistów igrzysk w Soczi
Ewenementem w klasyfikacji medalowej w Soczi są Holendrzy. Zajęli 5. miejsce z 24 medalami, a aż 23 wywalczyli na torze do łyżwiarstwa szybkiego. Nie zgarnęli jednak wszystkich złotych medali w swojej koronnej konkurencji. Tej sztuki w jednej dyscyplinie dokonali Niemcy - 4 złota w saneczkarstwie.

W kategorii multimedalistów wygrywa Rosjanin Victor An, który w short tracku wywalczył 3 złote i brązowy medal, dalej mamy Marit Bjoergen (Norwegia, biegi narciarskie) i Darię Domraczewą (Białoruś, biathlon), obie z 3 złotymi krążkami. Aż 20 sportowców wywalczyło w Soczi po dwa złota i w tym gronie jest nasz Kamil Stoch.

Klasyfikacja medalowa (kolejno złote, srebrne, brązowe krążki oraz łączny dorobek)