MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kilka kurek przy domu to nie zakład. Nie trzeba ich rejestrować

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
- Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji – informuje resort rolnictwa. - Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów, MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu.
- Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji – informuje resort rolnictwa. - Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów, MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu. Pixabay
- Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Właściciele przydomowych kurników odetchnęli.

Resort rolnictwa informuje o podjęciu prac legislacyjnych, które mają wprowadzić odstępstwo od obowiązku rejestracji przydomowych kurników. Wynika on z ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt z 2022 roku i obejmuje właścicieli stad, rzeźni, zakładów przetwórczych/spalarni, a także zakładów drobiu, do których zalicza się m. in. chów przydomowy.

- Od 20 lat mam kury, czasem cztery, czasem sześć i dotąd nie były spisywane. Biurokracja jeszcze nigdy nie zaszła tak daleko – komentuje Czytelnik z powiatu świeckiego.

Wymóg rejestracji zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe to skutek unijnego rozporządzenia (UE) 2016/429, które dopuszcza odstępstwa od tego obowiązku w przypadku zakładów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. - Powinny się do nich zaliczać osoby utrzymujące drób przyzagrodowo – uznała Krajowa Izba Rolnicza, która zwróciła na to uwagę w piśmie do ministra rolnictwa: "Zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku jest uzasadnione ze względu na fakt, że utrzymywanie drobiu w małych ilościach we własnych gospodarstwach rolnych czy przy domostwach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Takie działania pozwolą na uwolnienie rolników od dodatkowych obciążeń administracyjnych i pozwolą skupić się na głównych działaniach związanych z prowadzeniem swoich gospodarstw”.

W efekcie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym.

- Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji – informuje resort. - Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu.

Źródła: MRiRW, KIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska