MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kąpiel w morzu w soczewkach kontaktowych? Może okazać się niebezpieczna dla zdrowia

Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Kąpiel w morzu w soczewkach kontaktowych? Może okazać się niebezpieczna dla zdrowia
Kąpiel w morzu w soczewkach kontaktowych? Może okazać się niebezpieczna dla zdrowia
Czerwiec zaczął się wyjątkowo ciepło. Już wielu z nas myślami jest na urlopie, wylegując się na plaży i kąpiąc w morzu. Należy jednak pamiętać, że kąpiel w morzu w soczewkach może okazać się niebezpieczna. Czy tak jest? Sprawdźcie.

Soczewki kontaktowe zapewniają komfort jego użytkownikom. Do cieniutkiej soczewki oko szybko się przyzwyczaja i sprawia, że wada wzroku nie stanowi problemu.

Czemu korzystanie z soczewek podczas kąpieli w morzu może być niebezpieczne dla zdrowia naszych oczu?
Woda morska niestety zawiera wiele zanieczyszczeń (mikroorganizmy, wirusy, bakterie). Zanieczyszczenia mogą gromadzić się na powierzchni soczewek, co może doprowadzić do zaczerwieniania i infekcji oczu.

Ponowne założenie zanieczyszczonej soczewki, w której pływaliśmy w morzu, często prowadzi do problemów z rogówką oka. Bardzo niebezpieczne jest zapalenie rogówki wywołane przez Acanthamoebę, które może prowadzić nawet do utraty wzroku.

Woda morska zawiera dużo soli, co sprawia, że błyskawicznie wysusza ona oko. Słona woda wysusza także powierzchnię samych soczewek, co sprawi, że podczas pływania błyskawicznie poczujemy drapanie i dyskomfort – będziemy mieć wrażenie, że w oku znajduje się ciało obce.

Nigdy nie wchodź do basenu, sauny czy morza w szkłach kontaktowych. Woda, która dostanie się do soczewek sprawi, że staną się niebezpiecznym siedliskiem bakterii. Stąd już tylko krok do problemów z widzeniem.

Wysuszoną soczewkę oczywiście można nawilżyć w specjalnym płynie, ale ryzyko infekcji nadal pozostaje, a plaża nie jest miejscem, które sprzyja restrykcyjnej dezynfekcji soczewek.

Jest jednak rozwiązanie, które powinniśmy zastosować na wakacjach, jeśli nie chcemy rezygnować z naszych ulubionych soczewek kontaktowych.

Na czas wyjazdu najlepiej wybrać soczewki jednodniowe, dzięki czemu nie będziemy musieli się martwić ich odpowiednią pielęgnacją i przechowywaniem.

Dodatkowo jednodniowe szkła kontaktowe są bezpieczniejsze niż te do noszenia ciągłego, gdyż po kąpielach w słonej wodzie czy w chlorowanym basenie, każdego dnia zakładamy świeżą soczewkę. Dzięki temu mamy pewność, że do naszych oczu nie dostaną się żadne bakterie ani drobnoustroje.

Podczas wyjazdu nad morze, bardzo ważna jest ochrona oczu przed słońcem. Dobrym pomysłem jest zakup jednodniowych soczewek z filtrami UV (UVA i UVB).

Czego nie wolno robić z soczewkami:

  • spać w nich
  • zostawiać płyn w pojemniku w ramach oszczędności
  • nosić soczewki, kiedy mamy zapalenie spojówek
  • zakładać soczewek brudnymi rękoma

Nie tylko woda z morza szkodzi naszym soczewką. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że soczewką nie służy także woda z kraju. Dlatego soczewki powinniśmy zdejmować przed kąpielą czy prysznicem. Dlaczego powinniśmy zdejmować soczewki do kąpieli? Bo woda z kraju także jest zanieczyszczona. I nie pomaga tu zaciskanie mocno powiek. Woda i tak dostanie się do naszych soczewek, a przez to może powodować zanieczyszczenie lub nawet uszkodzenie soczewki.

Co zabija Polaków?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska