Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest szansa na wzrost inwestycji w firmach

Oprac. (M)
pixabay
Najnowsze prognozy IHS Markit przewidują, że do stycznia 2017 ekspansja produkcji przemysłowej w stosunku rok do roku osiągnie 8 procent.

W grudniu przemysł zdecydowanie przyspieszył. Rosły nie tylko zamówienia krajowe, ale ponownie zaczęły rosnąć zamówienia z rynków zagranicznych. Wzrost eksportu był najwyższy od września 2016 r. Wzrost produkcji i nowych zamówień zwiększył zapotrzebowanie na pracowników – silnie zwiększyło się zatrudnienie.

Przemysł przyspieszy, wynagrodzenia w gospodarce mogą wzrosnąć

Większe zapasy

Produkcja i nowe zamówienia były na tyle duże, że firmy zdecydowały się na wzrost zapasów pozycji zakupionych. A wzrost zatrudnienia i zapasów to jednoznaczny sygnał poprawy sytuacji w przemyśle i wskazanie, że trwająca w tym sektorze w drugiej połowie 2016 r. huśtawka nastrojów ma szansę zmienić się w tendencję wzrostową.

Jak uważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, jedynym minusem zmian obserwowanych w grudniu był silny wzrost kosztów. Przedsiębiorstwa przełożyły to na wzrost cen (najsilniejszy od kwietnia 2011 r.). Jeśli był on adekwatny do wzrostu kosztów, przemysł utrzymał rentowność sprzedaży i zdolność do finansowania inwestycji, jeśli na takie się zdecyduje.

Złe rokowania dla przemysłu i budownictwa. To jest zapaść!

Sytuacja jest trudna

Decyzje inwestycyjne przedsiębiorstw to ciągle duży znak zapytania. Przedsiębiorstwa znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony potrzebują inwestycji – nie tylko z tego względu, że rośnie popyt krajowy i zagraniczny, a moce wytwórcze są dzisiaj już prawie w pełni wykorzystane. Ale także dlatego, że coraz bardziej odczuwają brak rąk do pracy. A skutecznym, aczkolwiek kosztownym i ryzykownym sposobem na brak pracowników są inwestycje modernizujące aparat wytwórczy i robotyzacja, którą coraz silniej widać w krajach najbardziej rozwiniętych.

Polskie firmy też to czeka. Czym szybciej, tym szanse na utrzymanie zdobytych pozycji konkurencyjnych na rynkach zewnętrznych większe.

Z drugiej jednak strony przedsiębiorstwa wyraźnie sygnalizują, że niepewność dotycząca podejmowanych przez rząd działań regulacyjnych i administracyjnych nie pozwala im na odważniejsze decyzje inwestycyjne. A takimi są inwestycje modernizacyjne, w tym cyfryzacja i robotyzacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska