Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak starzeć się z radością? Mamy listę porad dla seniorów - emerytów i nie tylko

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Zachowanie aktywności fizycznej, umysłowej i społecznej przyczynia się do poprawy życia i je wydłuża. Daje poczucie niezależności i społecznej użyteczności.
Zachowanie aktywności fizycznej, umysłowej i społecznej przyczynia się do poprawy życia i je wydłuża. Daje poczucie niezależności i społecznej użyteczności. Pixabay
Zgodnie ze stereotypem, osoba starsza jest chora, samotna i nieaktywna. Tymczasem w dojrzałym wieku łatwiej poradzić sobie z problemami, a cele są bardziej trafione niż kiedyś. Jesień życia to doskonały czas na znalezienie pasji. Życie pokazuje, że po 70-tce można zostać nawet rozchwytywanym trenerem fitness. Jak starzeć się z radością? Sprawdźcie w naszej galerii.

- Starość ma wiele zalet. Im jesteśmy starsi, tym z większą łatwością umiemy sobie poradzić z większością problemów, dzięki nabytemu już doświadczeniu. Z biegiem lat doceniamy małe rzeczy, potrafimy dokonać mądrzejszych wyborów, nasze życiowe cele są bardziej uzasadnione i trafne – wylicza Paula Nagel z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Z raportu „Aktywność osób starszych” wynika, że w polskich warunkach aktywna starość jest jeszcze ciągle stosunkowo nowym zjawiskiem: - Dzieje się tak zapewne dlatego, że jako społeczeństwo ulegamy wciąż stereotypom osoby starszej, która postrzegana jest jako schorowana, samotna, nieaktywna. Tymczasem zachowanie aktywności fizycznej, umysłowej i społecznej przyczynia się do poprawy życia i je wydłuża. Daje poczucie niezależności i społecznej użyteczności.

Skorzystała z tego 76-letnia Joan McDonald z USA, która inspiruje seniorów na całym świecie. - 5 lat temu brałam leki na nadciśnienie i refluks żołądkowy, miałam straszne obrzęki w kostkach, mój artretyzm był bardzo bolesny i miałam trudności z wchodzeniem i schodzeniem po schodach. Byłam zmęczona, załamana i desperacko potrzebowałam zmiany. Moja córka Michelle przyszła do mnie, gdy byłam na granicy łez.

Córka Joan jest trenerką fitness. - Powiedziała mi, że muszę dokonać wyboru: jeśli będę dalej podążać drogą, którą obrałam, znajdę się w jeszcze gorszym położeniu i prawdopodobnie będę przyjmować jeszcze więcej leków. Zaproponowała mi możliwość pracy z nią. To była niesamowicie ciężka praca. Jednak nigdy się nie poddawałam. Moje motto brzmiało: „Nie przeszkadza mi, że moje zmiany są powolne. Mam zamiar iść własnym tempem i tym razem zmiany będą trwały do końca mojego życia”.
Obecnie życie Joan wygląda zupełnie inaczej. Odzyskała zdrowie i radość życia. Dzięki niej wielu starszych ludzi uwierzyło, że zmiany są możliwe w każdym wieku. Joan została gwiazdą fitness, inspiruje wielu ludzi, jej kanał na Instagramie śledzi prawie 2 mln obserwatorów.

Ilu seniorów w Polsce choruje na depresję?

Joan pomógł sport. Aktywność fizyczna, obok umysłowej i społecznej, jest podstawą dobrego samopoczucia. W znacznym stopniu zapobiega wielu chorobom przewlekłym, w tym chorobom układu krążenia, cukrzycy typu 2, otyłości oraz niektórym nowotworom. Obniża też ryzyko zachorowania na depresję. - Częstotliwość zaburzeń depresyjnych w populacji 65 plus ocenia się na 15 – 20 proc., a dużej depresji na 2 – 5 proc. Wśród osób starszych często stwierdza się występowanie trudnej do rozpoznania depresji maskowanej, w której zmiana nastroju i zaburzenia myślenia zostają przysłonięte przez inne objawy, mogące sugerować występowanie innego schorzenia – czytamy w raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Dlatego Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zachęca seniorów do aktywności fizycznej, społecznej i umysłowej:

- Przeżycie znacznej liczby lat kształtuje także podejście do różnych spraw i sytuacji. Może to czasem powodować niechęć do modyfikacji. Jednak wprowadzenie jakichkolwiek zmian w życiu, bądź ich akceptacja, są trudne niezależnie od wieku. Wiele obaw przed zmianą wynika z mitów na temat starzenia się, które są przesadzone i nadmiernie głoszone przez media lub po prostu są błędnie powielane przez społeczeństwo – uważa Paula Nagel z NCEŻ.

Jakie pomysły na poprawę jakości życia seniorów mają eksperci? Jak zmieniło się życie Joan Mc Donald, gdy uwierzyła w siebie? Sprawdźcie w naszej galerii.

Źródła: NCEŻ, NIZP

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska