MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak poprawić bezpieczeństwo rowerzystów? Raczej nie malując przejazdy czerwoną farbą...

J. Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń
Zaledwie kilka tygodni temu pod kołami autobusu miejskiego w Toruniu zginęła rowerzystka przejeżdżająca przez przejazd rowerowy.
Zaledwie kilka tygodni temu pod kołami autobusu miejskiego w Toruniu zginęła rowerzystka przejeżdżająca przez przejazd rowerowy. archiwum
Niedługo po tym, jak w tragicznym wypadku pod kołami autobusu miejskiego zginęła rowerzystka przejeżdżająca przez przejazd rowerowy, lokalne media poinformowały, że Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia zamierza do końca roku pomalować wszystkie przejazdy rowerowe czerwoną farbą. Jeśli takie rozwiązanie ma służyć poprawie bezpieczeństwa rowerzystów to uważam, że przyczyni się do tego w niewielkim stopniu.

W Toruniu jest obecnie wymalowanych sporo przejazdów rowerowych na czerwono. Nie zauważyłam, aby kierowcy zbliżając się do takiego przejazdu zwracali większą uwagę na znajdujących się w jego pobliżu rowerzystów. Kierowców o istnieniu przejazdu rowerowego informują stosowne znaki pionowe i poziome. Dodatkowo odpowiednie zapisy w przepisach prawa ruchu drogowego regulują kwestię pierwszeństwa. Dlatego bardziej wypadałoby zastanowić się co można zrobić, aby kierowca dojeżdżający do przejazdu rowerowego miał świadomość, że może natrafić na rowerzystę, któremu powinien ustąpić pierwszeństwa przejazdu. Jak sprawić, aby kierowcy pamiętali, że w trakcie jazdy bardzo ważna jest obserwacja całej przestrzeni wokół jezdni, a nie tylko tego co ma się przed nosem.

Przeczytaj także: Śmiertelny wypadek w Toruniu. Rowerzystka wpadła pod autobus [zdjęcia, wideo]

Doświadczenia miast holenderskich w zakresie projektowania infrastruktury drogowej wykazują, że bezpieczeństwo jej użytkowników wzrasta gdy znaków drogowych jest mniej, a piesi, rowerzyści i kierowcy obserwują siebie wzajemnie. Oczywiście, nie wszędzie taką wspólną przestrzeń można wprowadzić i tam gdzie ruch samochodów ma większe natężenie tam rowerzystów o zmianie pierwszeństwa informują odpowiednie znaki. Wszystko jest jednak przemyślane i dostosowane do konkretnego miejsca.

Przeczytaj także: Tragedia w Smogorzewcu. Najpierw odciął ojcu głowę, a potem zginął w wypadku

W Toruniu działania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego przypominają nieraz serię nieskoordynowanych pomysłów, na które wpada się tylko wtedy, gdy wydarzy się poważny wypadek z udziałem rowerzysty. Raz antidotum na to ma być likwidacja przejazdów rowerowych, raz stawianie znaków ustąp pierwszeństwa akurat w miejscach, gdzie nie ma to prawnego uzasadnienia. Teraz mają to być czerwone przejazdy rowerowe. Może lepiej zamiast działań „na szybko” przeprowadzić dokładną analizę i dopiero wtedy wprowadzać rozwiązania, które rzeczywiście mogą poprawić bezpieczeństwo rowerzystów? Jakie działania zostaną podjęte, gdy pomalowane na czerwono wszystkie przejazdy rowerowe nie zapobiegną kolejnym wypadkom? Nad przejazdami rowerowymi zawisną, na przykład, różowe baloniki w kształcie rowerków? A jeśli i to nie przyniesie zamierzonych efektów?

Więcej wiadomości z Torunia na www.pomorska.pl/torun

Projektowanie i zarządzenie infrastrukturą drogową, to odpowiedzialne zadanie. Warto nie poddawać się emocjom i wprowadzać tylko przemyślane rozwiązania.

Pogoda na dziś, 19.09.2016, wideo: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska