Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak daleko Wietrzychowicom do Biskupina?

Małgorzata Goździalska
FOT. Wojciech Alabrudziński
- Biskupin budowano przez dziesiątki lat, jest wspierany przez instytucje państwowe i samorządowe. Nam do Biskupina jeszcze daleko - mówi Adam Myrta o Parku Kulturowym w Wietrzychowicach.

Rozmowa z Adamem Myrtą, dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Izbicy Kujawskiej
- Co sądzi pan o propozycji, by Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej stał się instytucją zarządzającą Parkiem Kulturowym w Wietrzychowicach?
- Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby powołanie instytucji zarządzającej o charakterze wojewódzkim. Taka instytucja miałaby po prostu większe możliwości. Ponadto, jeśli są plany utworzenia Centrum Europejskiego Megalitów i wyznaczenia Szlaku Europejskiego Megalitów, to zdecydowanie lepiej by było, żeby zajęła się tym instytucja o randze wojewódzkiej. Przecież te projekty dotyczą nie tylko Wietrzychowic, ale także na przykład Sarnowa w gminie Lubraniec.
- Więc pomysł, by Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zarządzał Parkiem Kulturowym jest zły?
- To byłoby najprostsze rozwiązanie. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zajmuje się przecież Wietrzychowicami od lat. My mamy naukowe opracowania, foldery, przewodniki. Instytucję zarządzającą w postaci Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury można byłoby powołać w ciągu kilku minut na sesji Rady Gminy. To byłby najprostszy sposób na zdobycie pieniędzy, które obiecuje nam samorząd województwa.
- Czy dwieście tysięcy złotych, o które wystąpiła komisja kultury i dziedzictwa narodowego sejmiku samorządowego do zarządu województwa pomoże Parkowi Kulturowemu w tym, by stał się atrakcją turystyczną?
- Jeśli do tej pory z samorządu gminy otrzymywaliśmy symboliczną pomoc, to zdobycie dwustu tysięcy złotych na pewno będzie sporym wsparciem . Dotychczas większość wydatków związanych z Parkiem Kulturowym spoczywa na naszym, Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. To my występujemy do Urzędu Marszałkowskiego o wsparcie finansowe na różne projekty. Utrzymanie tego obiektu to głównie nasza sprawa. Nawet wywóz śmieci jest na naszej głowie.
- Co w tej sytuacji robi Urząd Miasta i Gminy?
- Gmina dała nam w tym roku około 700 złotych. Te pieniądze wykorzystaliśmy na zakup środków do konserwacji drewna.
- Dzięki komu w takim razie rozbudowane zostały parkingi w Wietrzychowicach?
- To głównie zasługa Nadleśnictwa Koło w Gaju. Większość inwestycji małej infrastruktury turystycznej w Wietrzychowicach to nasze wspólne dzieło.
- Co jest potrzebne, żeby Wietrzychowice stały się drugim Biskupinem?
- Biskupin budowano przez dziesiątki lat, jest wspierany przez instytucje państwowe i samorządowe. Nam do Biskupina jeszcze daleko. Najpierw musi zostać powołana instytucja zarządzająca, być opracowany plan ochrony Parku Kulturowego i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Rozmawiała: MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska