MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Przepisów brak i schronów w Inowrocławiu też. Większość z nich zlikwidowano

Red
W Inowrocławiu większośc schornów ulegała likwidacji lub zmieniono przeznaczenie tych obiektów
W Inowrocławiu większośc schornów ulegała likwidacji lub zmieniono przeznaczenie tych obiektów Pixabay
Patrząc na relacje z Ukrainy coraz częściej zastanawiamy się czy w Inowrocławiu są jeszcze schrony lub inne podobne budowle?

Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa

Ci nieco starsi mieszkańcy Inowrocławia pamiętają z pewnością charakterystyczne wejścia do podziemnych schronów, które znajdowały się w okolicach kościoła św. Krzyża czy na skwerze w sąsiedztwie pomnika Jana Kasprowicza. Zostały one jednak zasypane. Dziś znajdują się tam zieleńce.

Schrony znajdowały się kiedyś także na terenie osiedla Nowe. Były m. in. pozostałością po czasie zimnej wojny. Na podwórkach, pomiędzy blokami spotkać można było tam dziwne murowane domki o kwadratowej podstawie. Ale to już historia.

Jak informowaliśmy kilka dni temu na www.pomorska.pl, zgodnie z wytycznymi szefa Obrony Cywilnej Kraju (jest nim nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej) dotyczącymi budowli ochronnych, wyróżnia się schrony oraz tzw. ukrycia. Te pierwsze są budowlami o konstrukcji zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych przed czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron. Są schrony kategorii P (podstawowej odporności) i A (podwyższonej). Ukrycie to z kolei niehermetyczna budowla wyposażona w najprostsze instalacje zapewniającą ochronę osób i zapasów materiałowych. Może to być piwnica, garaż podziemny i szczelina przeciwlotnicza.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zachowało się do dziś wiele schronów, zwłaszcza tych powstały w okresie zimnej wojny. A jak jest w Inowrocławiu? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do miejscowego ratusza.

Okazuje się, że na terenie miasta znajdują się jeszcze budowle ochronne. Są to m. in. schrony pod budynkami wielorodzinnymi lub ukrycia. Jednak brak regulacji prawnych w tym zakresie sprawił, że obecnie nie spełniają one już swojej roli. Obiekty takie przeznaczano na inne cele lub likwidowano.

- 4 grudnia 2018 roku weszły w życie wytyczne Szefa Obrony Cywilnej Kraju w sprawie zasad postępowania z zasobami budownictwa ochronnego. Był to pierwszy taki dokument wydany od 1985 roku. Wytyczne określają zalecenia odnośnie postępowania z zasobami budownictwa ochronnego. Brakuje jednak przepisów, które regulowałyby w sposób systemowy kwestie związane z finansowaniem, utrzymaniem i eksploatacją schronów i ukryć. Jeśli natomiast chodzi o plany ewakuacji ludności, to przygotowane są zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami - komentuje Adriana Szymanowska, rzecznik prasowy inowrocławskiego ratusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska