Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imprezy turystyczne w Kujawsko-Pomorskiem. Wakacje na szlakach regionu mogą być atrakcyjne

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Uczestnicy ubiegłorocznego Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Brdzie im. Marii Okołów Podhorskiej wypływają ze Śluzy Miejskiej w Bydgoszczy.
Uczestnicy ubiegłorocznego Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Brdzie im. Marii Okołów Podhorskiej wypływają ze Śluzy Miejskiej w Bydgoszczy. Marek Weckwerth / Archiwum
Można wybrać szlak pieszy, rowerowy albo kajakowy. Każdy poprowadzi w ciekawe miejsce, na każdym przeżyjecie przygodę i spotkacie życzliwych ludzi.

Już w sobotę 8 lipca mieszkańcy regionu i nie tylko zapraszani są przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczej w ramach popularnego cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".

Spotkanie turystów o godz. 9.00 przed toruńską Galerią Handlową "Plaza", vis-a-vis przystanku tramwajowego MZK. Trasa wyprawy (ok. 10 km) będzie prowadziła przez stare pruskie forty XI, VIII, VII, leśnictwo Wrzosy, osadę leśną Barbarka i z powrotem do Torunia. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - Fort VII Tadeusz Kościuszko (IV, Friedrich der Grosse) znajduje się na styku ul. Polnej i Szosy Okrężnej. Zbudowany w latach 1879 – 1883 jako standardowy fort artyleryjski – główny. Około 1960 roku rozebrano oskarpowanie fos barków i części głównej fosy. Od października 1939 roku do stycznia 1940 roku znajdowało się tam niemieckie więzienie śledcze policji pomocniczej "Selbstschutzu".

Obiekt można zwiedzać. Dobrze zachowane są schrony i remizy działowe oraz kaponiery. Czytelne są ziemne urządzenia fortu. Otoczenie fortu całkowicie zdewastowane.

Fort VIII Kazimierz Wielki (IVb, Hertzog Albrecht) położony jest przy ul. Bielańskiej. Zbudowany w latach 1889 – 1893 jako pośredni fort artyleryjski o narysie trapezowym. W okresie międzywojennym stacjonowały w nim jednostki Wojska Polskiego. Podczas II wojny światowej mieściło się tu więzienie śledcze dla ludności polskiej.

To też może Cię zainteresować

Doskonale zachowane są linie koszar, nasypy baterii skrzydłowych, schrony na wale oraz system umocnień ziemnych. W wyniku nieodwracalnych zniszczeń dokonanych w końcu lat 50. XX wieku doskonale widoczne są elementy konstrukcyjno-budowlane stropów, ścian i podłóg. Fort jest ogólnie dostępny, a co za tym idzie także systematycznie dewastowany.

Fort IX Bolesław Chrobry (IVa, Heinrich von Plauen) położony jest przy Szosie Okrężnej. Zbudowany w latach 1882 – 1885 jako pośredni fort artyleryjski. Jest najmniejszym fortem toruńskim o kształcie pięcioboku.

Jest mocno zniekształcony. Część fosy nasady, kojce nasady i wnętrze fortu są dobrze zachowane. Na forcie czytelne są nasypy ziemne tworzące stanowiska artylerii dla trzech rodzajów dział. Około 1960 roku zostały zniszczone fosy czół i lewego barku, zaś 10 lat później została zniszczona cała lewa bateria skrzydłowa wskutek przebudowy artylerii komunikacyjnej.

Dla miłośników międzynarodowej Brdy

W piątek 14 lipca na pole namiotowe w Przechlewie nad Jeziorem Końskim (powiat człuchowski) zjadą uczestnicy LXVII Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Brdzie im. Marii Okołów Podhorskiej. Impreza organizowana jest przez Kujawsko-Pomorski Związek Kajakowy, Urząd Miasta Bydgoszczy i Regionalne Towarzystwo Wioślarskie Lotto – Bydgostia.

Spływ odbędzie się na 174-kilometrowej trasie z Przechlewa do przystani RTW Lotto-Bydgostia w Bydgoszczy, gdzie wodniacy dotrą 23 lipca. Przed nimi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce, którego środkowy fragment wiedzie przez Bory Tucholskie.

- Na razie na liście jest 30 osób, zwłaszcza z Lublina, Wrocławia, Torunia, Chełmna i Bydgoszczy. Ale zgłoszenia jeszcze trwają, wciąż odbieram zapytania i spodziewam się do 60 uczestników. W tym roku zabrakło jednak kajakarzy z zagranicy. Zwykle płynęli z nami Niemcy – mówi nam Andrzej Gomol z Lotto – Bydgostii, komandor spływu.

Wakacje na Orientację

To tytuł imprezy organizowanej 15 i 16 lipca przez Fundację "Bydgoszcz na Orientację" oraz HKS Azymut Mochy. Uczestników czeka orientacyjna klasyka w mieście zakochanych (Chełmnie) i okolicach.

- Przed wami 3 etapy z mapą i kompasem. Gwarantujemy dobrą zabawę i najlepsze widoki na Świecie – zachęcają organizatorzy. Bazą zawodów będzie camping nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie (ul. gen. Jastrzębskiego 5). Regulamin i zapisy: https://bno.bydgoszcz.pl/wakacje/klasyka

Podczas zawodów zostaną rozegrane 3 etapy:

  • bieg klasyczny - 15 lipca 2023 - rano;
  • wydłużony sprint - 15 lipca 2023 - po południu;
  • bieg średniodystansowy - 16 lipca 2023 - rano.

Finałowy etap w niedzielę odbędzie się na Górze św. Wawrzyńca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zejście na plażę przy hotelu Neptun w Łebie gotowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska