Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hydrofornia w Osiu. Wody nie zabraknie, biznes się rozwinie!

Andrzej Bartniak [email protected] tel. 52 33 14 350
Po modernizacji, w kranach popłynie woda z piętra trzeciorzędowego ulokowanego na głębokości 100 metrów
Po modernizacji, w kranach popłynie woda z piętra trzeciorzędowego ulokowanego na głębokości 100 metrów sxc
Ruszyła modernizacja hydroforni w Osiu oraz budowa nowego ujęcia. Ta inwestycja rozwiąże problem letnich niedoborów, może też przyczynić się do rozwoju lokalnego biznesu.

Licząca 30 lat stacja uzdatniania wody w Osiu już dawno przestała zabezpieczać potrzeby miejscowości, w której mieszka połowa mieszkańców gminy. Nie bez znaczenia na wielkość poboru jest również działalność zakładów mięsnych Gzella.

Niskie ciśnienie, odczuwalne zwłaszcza latem, było bodźcem do budowy niewielkiej hydroforni z Jaszczu, która, oprócz: Wałkowisk, Żura i Brzezin zasila także Osie. Do tej ostatniej miejscowości woda płynie alternatywną siecią, dzięki czemu, nawet w przypadku awarii hydroforni w Osiu, mieszkańcy nie byli całkowicie pozbawieni wody. Oczywiście, ciśnienie czasami było zbyt niskie, aby usatysfakcjonowani mogli się czuć mieszkańcy najwyższych kondygnacji bloków Spółdzielni Mieszkaniowej.

Ile cię cenić trzeba...
- Inwestycje związane z rozbudową czy też unowocześnianiem sieci wodociągowej nie są tak spektakularne, jak chociażby te drogowe, ale kto wie czy nie ważniejsze - podkreśla Michał Grabski, wójt Osia. - Jak istotna jest woda, przekonujemy się dopiero wtedy, gdy jej zaczyna brakować.

Zbiorniki retencyjne
Do tej pory osianie pili wodę czerpaną z głębokości 40 m. Po modernizacji, w kranach popłynie woda z piętra trzeciorzędowego ulokowanego na głębokości 100 metrów. Nowe pompy zapewnią też bardziej płynne ciśnienie. Wpływ na nie mieć będą także dwa zbiorniki wyrównawcze o łącznej pojemności 200 m sześciennych, napełniane w czasie zmniejszonego poboru, np. nocą. - Dzięki takiemu usprawnieniu, o 50 proc. wzrośnie ilość wody gotowej do natychmiastowego użycia - tłumaczy Marek Lejk z Urzędu Gminy Osie. - Spadki ciśnienia w sieci, a w najgorszym przypadku zanik, staną się rzadkością. Odpowiednie zapasy wody są niezbędne zwłaszcza wczesną i wiosną i latem, kiedy w okresach suszy rozpoczyna się wielkie podlewanie trawników i ogrodów.

Unia pomogła
Inwestycja pochłonie 1,65 mln zł, z czego unijne dofinansowanie stanowi aż 990 tys. zł. Efekty prac powinny być odczuwalne już w połowie lipca.

Jak podkreśla wójt, wydatek może w przyszłości mieć pozytywny wpływ na rozwój biznesu w gminie. - Jest sporo branż, dla których istotnym elementem jest dostęp do wody o odpowiednich parametrach - tłumaczy Grabski. - Niebawem będziemy w stanie go zapewnić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska