Takiego zlotu gwiazd światowego hokeja nie mieliśmy od lat. Od środy, 15 lutego na lodowiskach w Turynie kibice będą mogli naocznie przekonać się, co to znaczy hokejowy show!

GRUPY

GRUPY

A:. Włochy, Kanada, Szwajcaria, Finlandia, Niemcy i Czesi;
B: Kazachstan, Szwecja, Rosja, Słowacja, Łotwa i USA

W przeszłości (w Salt Lake City, w Nagano) zdarzało się, że podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich przerywane są rozgrywki ligi NHL, a najlepsi zawodnicy występują na olimpiadzie, reprezentując tym razem swoje kraje. Tak będzie i tym razem. Arenami zmagań będą 2 lodowiska: Palasport Olimpico i Torino Esposizioni.

Decydujące rozstrzygnięcia obu turniejów zapadną w olimpijskim obiekcie Palasport Olimpico. W położonej w dzielnicy Santa Rita, w południowym Turynie, tuż obok Stadionu Olimpijskiego (dawny Stadio Comunale) hali zostanie rozegranych 31 spotkań - w tym półfinały, mecze o brązowe medale i finały. Pięciopoziomowy budynek mieści dwa lodowiska. Oprócz głównej tafli, o wymiarach 60x30 metrów, pod dachem Palasport Olimpico znajduje się także lodowisko treningowe. Z kolei olimpijski obiekt Torino Esposizioni jest umiejscowiony w pawilonie Giovanniego Agnelli kompleksu targowego o tej samej nazwie, położonym w pobliżu centrum Turynu. Na tafli hali Torino Esposizioni zostanie rozegranych 27 spotkań - 10 w turnieju kobiet i 17 w turnieju mężczyzn, w tym dwa mecze ćwierćfinałowe.

Siedmiu faworytów...

Oprócz zmagań mężczyzn, o medale walczyć będą także kobiety. Ich rywalizacja zejdzie jednak na drugi plan, skoro na lodowiskach będą toczyć bój hokeiści, którzy w 70 proc. na co dzień występują w lidze NHL. W każdej z ekip są nazwiska, które przyciągają tysiące kibiców na trybunach i miliony przed telewizorami (składy drużyn zamieszczamy poniżej).

Złotego medalu wśród mężczyzn bronią Kanadyjczycy, którzy przed 4 laty w Salt Lake City pokonali w finale Amerykanów (brąz zdobyli Rosjanie). W ub. roku złoty medal MŚ przypadł w udziale reprezentacji Czech, która w finale pokonała 3:0 Kanadę (brązowy krążek zdobyli Rosjanie). Te ekipy, a także USA i Słowacja oraz Skandynawowie: Szwecja i Finlandia, wydają się uchodzić za faworytów do miejsca na podium (finał odbędzie się ostatniego dnia zmagań ZIO, 26 lutego).

Medale pojadą za ocean?

W cieniu męskiej rywalizacji toczyć się będzie walka o medale wśród kobiet. Zdecydowanymi faworytkami do złotego medalu są hokeistki Kanady i USA. Wydaje się, że właśnie te ekipy rozegrają między sobą finał i medale z najcenniejszych kruszców pojadą za ocean. Kobiety uczestniczą także w mistrzostwach świata. W dotychczasowych 9 turniejach, aż 8-krotnie na najwyższym stopniu podium stanęły Kanadyjki. One bronią złota sprzed 4 lat w Salt Lake City (srebro zdobyły Amerykanki, brąz - Szwedki). Przed rokiem w finale MŚ Kanadyjki uległy Amerykankom (brąz zdobyły gospodynie turnieju, reprezentantki Szwecji). Zatem w finałach ZIO, bądź MŚ rywalizacja toczy się tylko między ekipami Kanady i USA (zwycięsko wychodziły z nich na ogół reprezentantki "Klonowego Liścia"). W przeciwieństwie do turnieju mężczyzn (wystąpi 12 drużyn) panie będą rywalizować w dwóch grupach, po 4 zespoły. W grupie A zagrają: Szwecja, Rosja, Kanada i Włochy; w grupie B: Finlandia, Niemcy, USA i Szwajcaria. Pierwsze mecze odbędą się już 11 lutego. Mecz finałowy zaplanowano 20 lutego.

Takiej uczty hokejowej nie mieliśmy od dawna. Zatem miłego śledzenia zmagań herosów kauczukowego krążka!