MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądzkie „Wodociągi” stawiają na rozwój i pozyskują unijne wsparcie

Jakub Keller
Jakub Keller
Krzysztof Dąbrowski, prezes wodociągów (z lewej) odbiera od marszałka Piotra Całbeckiego (z prawej) umowę na dofinansowanie montażu instalacji odzysku surowców wtórnych
Krzysztof Dąbrowski, prezes wodociągów (z lewej) odbiera od marszałka Piotra Całbeckiego (z prawej) umowę na dofinansowanie montażu instalacji odzysku surowców wtórnych MWiO Grudziądz/nadesłane
Do pięciu instytucji miasto wysłało zapytania w sprawie zakupu do 49 proc. udziałów w „Wodociągach”. Spółka tymczasem nie przestaje się rozwijać. Właśnie pozyskała prawie 7 mln zł na modernizację instalacji do przetwarzania odpadów.

Miasto wspomniane zapytanie złożyło do Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiego Fundusz Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Przypomnijmy, że sprzedaż do 49 proc. udziałów Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni to jeden z punktów „Pakietu Glamowskiego”.

Podczas ostatniej sesji, radny Andrzej Wiśniewski poprosił Macieja Glamowskiego, prezydenta Grudziądza o pisemną deklarację, że sprzedaż udziałów wodociągów nie naruszy trwałości projektów realizowanych przez spółkę i nie narazi jej na utratę statusu podmiotu wewnętrznego i prawa do zewnętrznego dofinansowania.

Wodociągi tymczasem z unijnych środków pozyskały prawie 7 milionów złotych na modernizację instalacji do przetwarzania odpadów poprzez montaż instalacji odzysku surowców wtórnych w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Zakurzewie. To drugi etap tej inwestycji. Pochłonie 9,8 mln zł.

- Instalacja przyczyni się do wprowadzenia racjonalnego oraz perspektywicznego systemu gospodarowania odpadami w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Zakurzewie, wzrostu ilości surowców wtórnych przekazanych do odzysku w tym do recyklingu, a także umożliwi spełnienie wymogów ministerstwa w sprawie dopuszczenia odpadów do składowania na składowiskach - tłumaczy Małgorzata Paździor - Roclawski, rzeczniczka Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni.

Dodatkowo sortownicza linia technologiczna pozwoli na produkcję wysokoenergetycznego paliwa alternatywnego, mogącego stanowić produkt odbierany m.in. przez cementownię.

Pierwszy etap tej inwestycji polegał na postawieniu hali o powierzchni 2 tys. m. kw.. Spółka zrealizowała go ze środków własnych, ponieważ, jak informuje Małgorzata Paździor - Roclawski wartość zgłaszanych projektów unijnych nie mogła przekraczać pewnych progów kwotowych. Realizacja drugiego etapu ma ruszyć niezwłocznie.

- Przystąpimy do wszczęcia procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy. Prace muszą się natomiast zakończyć do 30 września 2020r. - informuje Małgorzata Paździor - Roclawski, która zapytaliśmy czy dofinansowanie jest zagrożone w obliczu ewentualnej sprzedaży przez miasto udziałów w spółce? - Spółka nie posiada wiedzy na temat stanu prac ze strony miasta dotyczącego ewentualnej sprzedaży udziałów w MWiO, a tym samym trudno odpowiedzieć na zadane pytanie - odpowiada.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska